Kluci v akci: Lívance bez kynutí a se švestkovým rozvarem jako za Karla IV.
Kluci v akci tyto lívance bez kynutí těsta označují za karlštejnské. „Vždy když Karel IV. přijel na hrad Karlštejn, přál si udělat lívance. A měl k tomu rád švestkovou omáčku,“ vysvětluje Filip Sajler z pořadu Kluci v akci. „Proto se vysvětlují u těchto lívanců dvě netradiční věci. A to je do těsta přidaná smetana a kypřící prášek, protože přijel neohlášený, tak aby příprava lívanců dlouho netrvala,“ s humorem přidává Ondřej Slanina. Ať už historie tradičních lívanců byla jakákoli, tyto lívance bez kynutí a se švestkovým rozvarem jsou opravdu výborné.
Co je potřeba
Těsto:
- 200 g hladké mouky
- 2 čajové lžičky kypřicího prášku nebo jedlé sody
- 400 g 30% smetany
- 2 větší vejce
- špetka soli
- přepuštěné máslo
Švestkový rozvar:
- 40 g vanilkového cukru
- 300 g švestek bez pecek
- rum
- 4 polévkové lžíce švestkových povidel
- voda na podlití
- skořice
- citrónová kůra
- mletý badyán
- vanilkový lusk
- a špetka soli
Švestkový rozvar na polití nekynutých lívanců
Začneme tím, že si uděláme světlý karamel a vypeckujeme švestky. Cukr rozehřejeme na pánvi. Vypeckované švestky přidáme na karamel v pánvi, zalijeme rumem a krátce flambujeme. Přilijeme pár kapek vody, přidáme švestková povidla a krátce necháme dusit.
V době Karla IV. pokrmy hodně kořenili, a proto v našich nekynutých lívancích koření nesmí chybět. Přidáme namletý badyán, skořici, vanilkový lusk. Ostrouháme trochu citrónové kůry z chemicky neošetřeného citrónu.
Všechna koření krásně pustila aroma a jistě provoněla i vaši kuchyň.
Těsto na lívance bez kynutí
Do mísy nasypeme hladkou mouku, přidáme kypřící prášek. „Vždy je důležité nejprve dobře promíchat ty sypké suroviny. A teprve pak do směsi přidávat ty tekuté,“ zdůrazňuje v pořadu Kluci v akci Ondřej Slanina. „Do směsi dávali sodu, protože kypřící prášek tehdy neměli,“ doplňuje Sajler. „Nebo vinný kámen,“ přitakává při přípravě těsta na lívance Slanina. Přidáme 30% smetanu a vejce a dobře promícháme. V těstě na lívance bez kynutí by neměly být žádné hrudky. V žádném moučníku nesmí chybět špetka soli, a tak ji do těsta přidáme také.
V kastrůlku zvlášť si uděláme rozpuštěné máslo. V rozehřátém lívanečníku máslem pomocí mašlovačky promažeme povrch a nalijeme vždy jednu malou naběračku. Pozvolna pečeme, otočíme a svrchu lívance potíráme máslem.
Lívance jsou hotové, aniž bychom museli nechávat těsto kynout. Servírujeme na talíři po třech kusech, přeléváme kořeněným švestkovým rozvarem a posypáváme moučkovým cukrem. Je to dobrota!
Tipy
Vyzkoušejte také recept na původní, staročeské lívance publikovaném na stránce JakTak.cz.
Zhlédněte videorecept na přípravu lívanců bez kynutí a se sirupem.
Výborný recept na švestkovou omáčku, kterou přeléváme lívance, nákypy, obilninové kaše, knedlíky, trhance a jiné moučníky.
Recept na domácí kynuté lívance s ovocem – videorecept.
Diskuze k článku