Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na chov pagekona řasnatého | rady a tipy

29. Říjen 2022
Jak na chov pagekona řasnatého | rady a tipy

Jak na chov pagekona řasnatého | rady a tipy. V posledních letech se pagekon řasnatý (Correlophus ciliatus) stává čím dál oblíbenějším šupinatým společníkem hlavně díky jeho nenáročnosti a relativně klidné povaze.  Pokud i vy zvažujete pořízení pagekona, v následujícím článku se vám pokusím poradit, na co byste si měli dát pozor a jak se zvířátkem zacházet.

1. Vybavení terária

Před pořízením pagekona mu nejdříve musíme zařídit pěkné místo k bydlení. Jelikož se jedná o stromový druh, terárium by mělo být orientované spíše na výšku. Minimální velikost terária pro jednoho pagekona by měla být alespoň 30 x 30 x 45 cm nebo 40 x 40 x 60 cm pro tříčlennou skupinku. Jako substrát nejlépe poslouží rašelina. Dále pagekon potřebuje nějaké větvičky na šplhání a úkryty. Ideální jsou korkové kůry díky jejich odolnosti vůči plísním. Dají se sehnat ve zverimexu nebo na teraristických burzách. V neposlední řadě je potřeba pagekonovi nabídnout misku s vodou. Za živé rostliny vám váš šupinatý společník bude vděčný, gekoni po ní rádi polezou. Při výběru rostliny je třeba dát pozor, aby se o ni nijak neporanili. Nejlépe se mi osvědčil potos (šplhavnice zlatá), který roste rychle a zvládá i pokusy gekonů rostlinu zlomit nebo vyhrabat.

Pagekoni jsou noční tvorové a tak nepotřebují UV světlo, dokonce pokud jsou mu vystaveni přímo, mohou se o něj spálit. Pokud tedy zvažujete osvětlení, nejlepší volbou jsou slabé UV pro pralesní plazy nebo LED žárovky.

Pagekon řasnatý vyžaduje teplotu kolem 22 – 25 °C. Dlouhodobé teploty nad 25 °C jim nedělají dobře. Jedná o tropický pralesní druh, takže je potřeba terárium pravidelně rosit. S udržením správné vlhkosti může pomoci například i již zmíněná živá rostlina.

 

2. Výběr zvířátka

Jak vybrat správné zvířátko? Pokud zvažujete pořízení pouze jednoho pagekona jako mazlíka, doporučuji pořízení samce. Samičky mohou mít problémy se zadržením snůšky nebo s nedostatkem vápníku. Obojí je může snadno stát život a výdaje za operace při zadržené snůšce jsou nákladné, navíc s rizikem, že se zvířátko nemusí z narkózy probudit.

Při výběru je třeba zkontrolovat celkový zdravotní stav gekona. Pokud je hubený nebo má křivý ocas, je lepší od něj dát ruce pryč.

3. Péče o zvířátko

Chov pagekona není vůbec náročný. V přírodě se živí hmyzem a měkkým ovocem. V zajetí mu tedy nabízíme cvrčky a můžeme mu jídelníček zpestřit ovocnou kaší. Na trhu je mnoho osvědčených značek, mezi které patři například Repashy, Dr. Rhaco nebo Pangea. Samozřejmostí je čerstvá voda.

Jedná se o zvědavý a relativně krotký druh, který když je zvyklí, nevadí mu občasné vyndání z terária. Musíme si ale dát pozor, abychom zvířátku neublížili. Když se cítí ohroženi, pouští ocas, který už jim nedorůstá, takže se vyvarujte je za něj chytat.

 

 

4. Na co si dát pozor

Ačkoli gekonům občasné vyndavání nevadí, pořád se jedná o plaza, pro kterého příliš časté mazlení může být stresující.

Pokud u svého gekona zpozorujete, že se mu křiví ocas, bývá to prvním varovným signálem nedostatku vitamínů nebo minerálů, nejčastěji se jedná o nedostatek vápníku. Pokud se to podchytí včas, dá se to snadno napravit poprášením hmyzu vitamínovými směsmi nebo přidáním vitamínů navíc do ovocných kaší.

Při jakýchkoli zdravotních problémech, například když zvíře hubne, nežere nebo se chová apaticky, neváhejte navštívit veterináře.

Tipy

 Dnes již existuje mnoho barevných variant pagekona, které se liší hlavně svou cenou. Mohou se vyskytovat od hnědé, přes žlutou a červenou po bílou barvu. Pořád se ale jedná o stejný druh a péče o něj se nijak neliší.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. 

Před pořízením pagekona si důkladně nastudujte i další články o jeho chovu a nebojte se kontaktovat chovatele v případě jakýchkoli dotazů.

Autor: Nicola R.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články