Přejít k hlavnímu obsahu

Jak líhnout kuřata v umělé líhni | rady a návody

Jak líhnout kuřata v umělé líhni | rady a návody

Jak líhnout kuřata v umělé líhni | rady a návody. V dnešní době není jednoduché sehnat slepice nehybridních plemen. Často jsou k mání pouze mladí kohoutci, jelikož slepičky si každý chovatel samozřejmě rád ponechá. Snadno si však můžete koupit automatickou umělou líheň, která se hodí i pro další chov, neboť některá plemena mají potlačený pud k sezení na vejcích, a proto vám obvykle stejně nezbyde nic jiného, než si kuřátka vylíhnout v umělé líhni. S doporučeným postupem se můžete seznámit v následujících krocích.

Co je potřeba

  • Kvalitní násadová vejce – zcela nutné je samozřejmě chovat se slepicemi i kohouta, případně více kohoutů (uvádí se, že 1 kohout stačí oplodnit zhruba 10 slepic)
  • Umělá automatická líheň
  • Trpělivost
1

Násadová vejce

Naprosto zásadním prvním krokem je sehnat kvalitní násadová vejce – buď od vašich slepic chovaných s nepříbuzným kohoutem, nebo je možné vejce na různých internetových stránkách pro chovatele či inzertních portálech zakoupit. Předem se rozhodněte, jaké plemeno slepic chcete vlastně chovat (určitě bych nedoporučovala líhnutí hybridních plemen – výsledek není zaručen). Každé plemeno má své výhody i nevýhody, jejich charakteristiky jsou na internetu snadno k nalezení.

Při nákupu vajec doporučuji zvolit osobní odběr, jelikož při jejich dopravě je třeba zajistit vhodné podmínky – zejména otřesy mohou způsobit, že se zárodky nezačnou vůbec vyvíjet. Teplota při transportu by neměla být příliš vysoká.

Jak líhnout kuřata v umělé líhni | rady a návodyi
2

Do líhně by se měla vkládat vejce čerstvá, maximálně 10 dní stará (některé zdroje uvádějí až 14 dní) – skladovaná v co nejpříznivějších podmínkách. Požadovaná teplota skladování záleží na tom, jak dlouho vejce budete uchovávat. Je však bezpodmínečně nutné zajistit pro skladování dostatečnou vlhkost a také vejce minimálně 1x denně mírně otáčet (pořád však musí být umístěna špičkou dolů), aby se žloutek nepřilepil k vaječné stěně. Já jsem je umístila do vlhkého sklepa, kde se teplota drží kolem 10°C a skladovala jsem je tak po celých 10 dní.

Vejce by měla mít optimální hmotnost a barvu (dle plemene), přirozený tvar a neměla by být příliš znečištěná, rozhodně pak ne popraskaná či jinak znehodnocená.

 

3

Vkládání vajec do líhně

Před vkládáním do líhně vejce necháme několik hodin při pokojové teplotě, aby neutrpěla teplotní šok. Před inkubací je nemyjeme (odstranili bychom tak ochrannou vrstvu, která brání proniknutí nežádoucích patogenů), pouze pokud by byla opravdu silně znečištěná, velmi jemně nečistotu odstraníme.

 

Vejce vkládáme opět špičkou dolů do líhně, kterou jsme zapnuli alespoň 12 hodin předem a ve které je vyhovující vlhkost a teplota uvedená v návodu k líhni.

 

Dále již pak záleží na typu líhně – některé jsou vybaveny automatickým přetáčením vajec, což vám značně ušetří práci, jelikož jinak je třeba vejce ručně otáčet několikrát denně. Také případné větrání a ochlazování vajec závisí na typu líhně, obvykle však v automatických líhních není nutné.

Jak líhnout kuřata v umělé líhni | rady a návody
4

Prosvěcování vajec

Prosvěcování vajec vám ukáže, zda jsou vejce správně oplodněná a posléze, jestli se dobře vyvíjí. Můžete tak z líhně včas vyjmout neoplodněná vejce nebo vejce, v nichž se přestal vyvíjet zárodek. Tato vejce by zbytečně ochlazovala sousední vejce v líhni. Postačí vám k tomu obyčejná baterka, ale dá se koupit i prosvěcovačka vajec. Vejce prosvěcuji zhruba 8. den, poté 13. den a nakonec ještě 18. den inkubace.

5

Vlhkost

Co se týče vlhkosti v líhni – i tady platí, že méně je někdy více – obecně je lepší udržovat během inkubace vlhkost spíše nižší než příliš vysokou – ta způsobuje, že kuřata ve vejci narostou do větší velikosti a poté mají ztížené podmínky k řádnému vyklubání.

 

Tři dny před plánovaným líhnutím (kuřata se líhnou přibližně 21. - 22. den inkubace – přičemž den, kdy jsme je vkládali do líhně, se počítá jako nultý) je však třeba vlhkost v líhni navýšit. Udává se, že by měla být okolo 75 %, aby skořápka dostatečně změkla a kuřata se mohla správně vylíhnout. Vejce v tomto čase také v vyjmeme z přihrádek a umístíme je do líhně volně naležato, teplotu snížíme asi o 0,3 °C. Líheň již pak otevíráme jen v nejnutnějších případech, aby neklesala vlhkost a teplota.

 

6

Klubání kuřat

Kuře nejprve naklove skořápku, poté několik hodin odpočívá a teprve posléze pomalu proklove skořápku po celém jejím obvodu a dostane se ven. Tady je zapotřebí největší trpělivost, kuřatům do líhnutí nezasahujeme, pouze dohlížíme na dostatečnou vlhkost. Zdravá kuřata se vyklubou zcela bez problémů sama, bez lidského zásahu.

Jak líhnout kuřata v umělé líhni | rady a návody
7

A ještě pár slov k následné péči o čerstvě vylíhnutá kuřátka. Po jejich řádném oschnutí (v líhni je ponecháme klidně 24 hodin po vylíhnutí – nebudou trpět hlady ani žízní, neboť mají v sobě dostatek živin z vaječného žloutku) je umístíme do vhodné odchovny, zajistíme jim zdroj tepla, světla a dostatek čisté vody a kvalitní stravy.

Jak líhnout kuřata v umělé líhni | rady a návody

Varování

Výpadek elektrického proudu může způsobit uhynutí zárodků. Záleží na délce výpadku a také nejspíše na fázi inkubace. Při posledních 2 líhnutích se nám bohužel stalo, že nešla elektřina několik hodin, líhnivost byla sice nižší (některé zárodky odumřely), ale zbylá kuřata se přesto bez problémů vylíhla.

 

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak chovat pískomily | návod
Jak chovat pískomily | návod
Jak chovat pískomily | návod. Pískomil je malý hlodavec, jehož chov stále více získává na popularitě. Chov pískomilů se stále rozšiřuje a z těchto dro…