Přejít k hlavnímu obsahu

Vaříme poctivé kakao, bílou kávu a švédský čaj. Bez „eček“

Vaříme poctivé kakao, bílou kávu a švédský čaj. Bez „eček“

Dáte si moccacino, caffé latté, cappuccino? Ne, děkujeme. My dnes máme chuť na kakao, bílou kávu a šálek čokolády. Nápoje si připravíme doma. Nejen, že vyjdou levněji, hlavně nechceme polykat koktaily chemických látek, které nám výrobci předkládají v instantních nápojových směsích. Tradiční, levné české mléčné nápoje si uvaříme i z toho důvodu, že jsou velmi chutné. A také proto, aby se na ně nezapomnělo.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Maru86 (neověřeno) | Po, 12/01/2014 - 18:15

Hmmm, vypada to dobre :) Mozno zkusit misto kakaa pak treba i kavovinu. A kdyz vynechame pridani alkoholu, pochutnaji si i deti :)

Jana (neověřeno) | Pá, 04/14/2023 - 15:08

Jen bych doplnila k melte, ze jako vsechny prazene kavovinove smesi obsahuje pomerne dost akrylamidu. K celodennimu a kazdodennimu popijeni tedy take moc vhodna neni.

Jiří (neověřeno) | Čt, 11/09/2023 - 18:49

Jak můžete napsat že kakao Holandského tipu je nejlepší. Není. Není vůbec čisté, je alkalizovane hydroxidem shodným NaOH ( jinak znám jako Krtek do zachoda) aby nebylo tak hořké. Jediné dobre kakao je úplně bez úprav, pouze fermentovane, což se dělá se všemi kakaovimi boby určenými k umleti na prášek. Fermentace probíhá po sklizni. kdy se boby rosypou na zem a vlivem slunce a teploty zfermentuji. Tuk pořádného kakaa je okolo 20%. To granko a Holandsko nemá. A chuť už vůbec ne. Je to prostě sračka... od chuti až po obsah. Takže pro tělo hnus!!!

Mirka K. | Pá, 11/10/2023 - 20:12

Holandské kakao je označení pro všechny alkalizovaná kakaa. Kakao se alkalizuje uhličitanem draselným (E501), nikoli hydroxidem sodným (E524). NaOH potravinářský se využívá mj. při pečení slaného pečiva, přidává se do tuků, margarínů, odstraňuje hořkou chuť a upravuje pH. I kakao holandského typu může být plnotučné, tj. s obsahem kakaového másla vyšším než 20 %. Přírodní kakao nemá tak intenzivní tmavou barvu, jež je u některých výrobků žádoucí. Přírodní a alkalizované kakao může mít vliv na výsledek při pečení moučníků. Těsta s přírodním kakaem se doporučují kypřit sodou.

Mirka K. | Pá, 11/10/2023 - 20:15

Ještě dodatek, toto je třeba informace na běžně dostupném kakau:
Kakaový prášek spadající do kategorie "plnotučného" kakaa, které si uchovává obsah kakaového másla 20-22 %. Prošel procesem alkalizace, při kterém se zvýší pH kakaa i jeho rozpustnost a kakaový prášek získá tmavší barvu. Jinými slovy jde o kakaový prášek holandského typu.

Další zajímavé články