Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat alergii u psa

Jak poznat alergii u psa

Alergie se bohužel mohou týkat i domácích zvířat, psů nevyjímaje. Mezi nejčastější druhy alergií patří ty potravinové nebo pylové, ale reakce mohou vznikat i po koupání šamponem.

1

Alergie na kosmetický výrobek

Odhalit alergii na kosmetický prostředek bývá snadné, jelikož se problém projeví většinou ihned, a to svěděním a podrážděním kůže. Příčinou potíží může být i změna pracího prášku, ve kterém perete obleček, a který pejskovi vadí.

2

Potravinové alergie

Naproti tomu ale identifikování potravinové alergie vyžaduje mnohem komplexnější přístup. Projevy mohou být různé od těch zažívacích, které tvoří jen zhruba pětinu příznaků, až po škrábání se, vykusování srsti, lízání tlapek a meziprstí, případně záněty uší a očí a vyrážky.

Průjmy, zvracení a hubnutí jsou lehce zjistitelné a pokud pes netrpí parazitózou, pak bude příčinou nejspíše nesnášenlivost určitého typu krmiva.

U ostatních výše popsaných příznaků je největší problém v tom, že často nebývají s alergiemi vůbec spojovány. Navíc nesnášenlivost se může projevit až po delší době, kdy pes konzumuje stejnou stravu. V tomto směru pomůže zkušený veterinář, který postupně vylučovací metodou potvrdí, že důvodem nejsou ani záněty ani žádná jiná nemoc.

3

Odhalení alergenu v potravě

Dalším krokem je pak nalezení alergenu v potravě. Alergii nezřídka vyvolává jedna jediná složka, nejčastěji se jedná o pšeničné výrobky, sóju či kukuřice, které jsou do granulí přidávány jako plnidla či levné náhražky. Problémy mohou být způsobeny ale i různými druhy masa či vejci.

Doporučuje se tedy zkoušet vynechávat postupně jednotlivé složky a pozorovat přitom dlouhodobě pejskovy reakce, tedy alespoň po dobu pěti týdnů. Pokud je i po delší době v pořádku, máte pravděpodobně vyhráno.

Nezapomeňte, že alergeny mohou být obsaženy i v pamlscích, ty zkuste vynechat jako první.

Pokud zjistíte, že je Vás pes i tak senzitivní, pak můžete sáhnout po hypoalergenních granulích, které se vyrábí bez příměsi nejtypičtějších alergenů.

Dalším řešením, které by ale mělo sloužit jako dočasné, je nasazení antihistaminik. Ty totiž neřeší příčinu, ale pouze potlačují projevy způsobené alergií.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články