Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na odčervování psů | jak účinně odčervit psa

25. Květen 2020
Jak na odčervování psů | jak účinně odčervit psa

Pořídit si psa neznamená jen užít si spoustu radosti s věrným kamarádem, ale také povinnosti, které vůči němu máme. Jednou z nich je i péče o jeho zdraví a sem patří i odčervování. Pokud se paraziti v trávicím traktu psa přemnoží, zvíře mívá průjem, zvrací, ztrácí na váze a chřadne. Jak tedy při odčervování postupovat?

Co je potřeba

  • odčervovací tablety
  • sirup nebo pasta
1

Pravidelné podávání antiparazitik je nutností už od štěněcího věku. Zajímavé je, že první odčervovací dávku v podobě sladkého sirupu by mělo štěně dostat už ve třech týdnech svého věku. Boj s případnými parazity je nutné zahájit co nejdříve. Další dávku antiparazitik by mělo štěně dostat za 14 dní od prvního podání. Někdo může namítnout, že pejsek zatím nebyl venku, a proto mu nákaza nehrozí. Není to tak úplně pravda, štěňata se mohou s parazity již narodit.

2

Pokud si pejska vezme nový majitel, měl by mít přehled, kolikrát a čím byl od narození odčervován. Zatímco podávání antiparazitik je v útlém věku zvířete častější a nejlépe s tím poradí veterinář, zhruba od 6 měsíců by se režim měl ustálit. I kvůli němu je dobré mít přehled o všech podaných dávkách odčervovacích preparátů.

3

Proč některý pejskař podává antiparazitika jednou za půl roku, zatímco další je dává zvířeti častěji? Některá plemena jsou k tomuto zdravotnímu problému náchylnější. Hodně záleží i na tom, jak a kde pes žije. Pokud se pohybuje hlavně na zahradě, takže nepřijde do kontaktu s jinými zvířaty, stačí zpravidla podávat odčervovací tabletky jednou za 3 měsíce.

4

Máte-li psa, kterého pravidelně venčíte v parku, v lese nebo tam, kde se pohybuje hodně dalších psů, tam logicky existuje i vyšší riziko nákazy. Už proto, že tu bývá vysoká koncentrace exkrementů, v nichž se mohou zárodky parazitů vyskytovat. Někdy ale psovi stačí olíznout trávu, kde trus sice není vidět, ale přesto tam paraziti přežívají a čekají na svého hostitele.

5

Někdy je nutné navštívit veterináře nad rámec běžné preventivní prohlídky. Existují příznaky, které naznačují, že pes má s parazity potíže.

6

K nim patří zejména takzvané „sáňkování“: pes se snaží zbavit se parazitů, které u něj vyvolává svědění v oblasti konečníku. V takovém případě je dobré domluvit se s veterinářem a ten z rozboru psího exkrementu zjistí, zda a jací parazité se v trávicím traktu vašeho psa vyskytují, a především v jaké míře. Podle toho pak doporučí odčervovací kúru a nejspíš navrhne, abyste po určité době nechali psí trus znovu zkontrolovat. K dalším příznakům se řadí průjem a zvracení.

7

Parazity bychom neměli u psa podceňovat zejména tehdy, když jsou v rodině malé děti.

8

K nejčastějším parazitům patří škrkavky a giardie, které narušují střevní stěnu, takže vyvolají úporné průjmy. V těžších případech se v psí stolici může objevit i krev. V takovém případě návštěvu veterináře rozhodně neodkládejte.

Tipy

Pokud pes odmítá odčervovací tabletu pozřít, dejte ji do pamlsku, na který je zvyklý. Vždy zkontrolujte, zda pes antiparazitika skutečně spolkl.

Pokud trvají průjmy delší dobu, stolice je příliš řídká nebo se v ní objeví krev, okamžitě kontaktujte veterináře, a to i tehdy, pokud jste podali antiparazitika relativně nedávno.

Varování

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje veterinární péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články