Přejít k hlavnímu obsahu

Kluci v akci: Vosí hnízda? Jednoduché vánoční cukroví bez pečení

Kluci v akci: Vosí hnízda? Jednoduché vánoční cukroví bez pečení

Recept na vosí hnízda. „Můžeme se pustit do včelích úlů a vosích hnízd dohromady,“ uvede recept v pořadu Kluci v akci kuchař Ondřej Slanina. „U nás doma se tomuto vánočnímu cukroví ale také říká vosí hnízda. Teprve dneska jsem se dozvěděl, že se mu říká i včelí úly,“ vtipně doplňuje Filip Sajler, který zároveň pro diváky upřesňuje: „Odborník na vosí hnízda je moje máma. Já jsem pouze konzument.“

Vosí hnízda plněná vaječným likérem nebo žloutkovým krémem, to je česká klasika nepečeného vánočního cukroví. V některých domácnostech se do vosích hnízd, nebo včelích úlů, chcete-li, přidávají také ořechy. Takové včelí úly jsou světlejší. Ať už se rozhodnete udělat vosí hnízda s ořechy, nebo bez nich, vycházet můžete ze základního receptu z pořadu Kluci v akci. V hlavních rolích těsto, krémová náplň a dětský piškot jako podstava vosích hnízd.

1

Těsto na vosí hnízda

Přípravu těsta na 30 až 35 kusů vosích hnízd začneme tím, že si rozemeleme 160 g piškotů. Když nemáme italské, můžeme použít obyčejné, dětské piškoty. Ty jsou také dobré. Použijeme elektrický mlýnek nebo piškoty rozdrtíme válečkem na vále. Piškoty rozemleté na prach vsypeme do mísy, přidáme 150 g moučkového cukru, 60 g povoleného másla a trochu mléka. Těsto dobře propracujeme rukama. Uložíme do potravinářské fólie a necháme den odležet v chladničce.

2

Náplň do vosích hnízd

Náplň do vosích hnízd je také nenáročná. 80 g másla rozetřeme společně s jedním sáčkem vanilkového cukru a lžící rumu. Můžeme přidat vaječný žloutek. Jakmile máme náplň dobře vyšlehanou, začneme vosí hnízda krémem plnit. Použít lze samozřejmě i domácí vaječný likér.

3

Tvarování a plnění vosích hnízd

Tvarování vosích hnízd zajistí otevírací formičky (označují se také jako formičky na včelí úlky). Formičky naplníme těstem a zespodu do nich uděláme důlek. K některým sadám formiček na vosí hnízda výrobci přidávají i tvořítko dutinek. Pokud jej nemáme, stačí obrátit vařečku a důlek udělat jejím držákem. Vosí hnízda naplníme krémem a uzavřeme kulatým dětským piškotem. Přimáčkneme a vyklepneme.

Vosí hnízda jsou hotová.

Tipy

Aby se vosí hnízda dobře z formiček vyklepávala, vysypeme je moučkovým cukrem. Jinou variantou je, že jsme z těsta udělali kuličky, které jsme před pěchováním do formiček obalili moučkovým cukrem.

Inspirujte se dále: vánoční cukroví recepty s fotkou

Autor: hobbys.cz
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Vánoční cukroví: Recepty s fotkou
Vánoční cukroví: Recepty s fotkou
Zde naleznete osvědčené, nejlepší recepty na vánoční cukroví s fotkou, podle kterých si pečené i nepečené vánoční cukroví i na poslední chvíli můžete…