Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít vřes obecný jako léčivku | rady a tipy

26. Srpen 2022
Jak využít vřes obecný jako léčivku | rady a tipy.

Jak využít vřes obecný jako léčivku | rady a tipy.

Kde roste?

Vřes obecný roste na chudších písčitých a rašelinových půdách nejčastěji na osluněných stanovištích. Místy tvoří rozlehlé souvislé porosty v borových lesích, na pasekách a v okolí lesních cest. Je to stálezelený keřík dorůstající výšky až 50 cm. Kvete v různých odstínech růžové a fialové barvy, méně pak bíle. Kvete od konce července až do října. 

Léčivé účinky vřesu

Vřes příznivě působí na látkovou výměnu, využívá se pro močopudné, dezinfekční a protizánětlivé účinky při onemocněních močových cest. Pomáhá i při průjmech, léčbě žaludečních potíží, nemocech jater a žlučníku. Osvědčil se při léčení spánkových poruch, zánětu spojivek a v kombinaci s jinými bylinkami při léčbě diabetu a klimakterických potíží. Je ceněnou léčivkou při dně, látky obsažené v rostlině tělo zbavují kyseliny močové a pomáhá při likvidaci usazených krystalků v kloubech. Vřes nemá žádné známe nepříznivé účinky, ale přesto se o vhodnosti léčby bylinkou poraďte s odborníkem.

Jak vřes sbírat, sušit a skladovat

Vřes sbírejte v plném květu. Můžete sbírat mladou nedřevnatou kvetoucí nať nebo jen květy s příměsí lístků. Nať seřezávejte ostrým nožem, můžete ji i stříhat nůžkami. Květy sdrhněte z větviček po směru růstu. Vřes velmi rychle schne, není nutné sušení v sušičce. Uschne rozložený ve slabé vrstvě nebo svázaný do svazečků na stinném místě s proudícím vzduchem. Správně usušený vřes vypadá jako čerstvý, zachová si barvu. Suchou drogu skladujte v papírových sáčcích v suchu. 

Čaj pro lepší spánek – návod

  • Přelijte 4 lžičky sušených květů 250 ml vroucí vody. Nechte 5 minut louhovat, sceďte a vypijte vlažný.
  • 2 lžičky květů nebo natě povařte 3 minuty ve 400 ml vody. Nechte louhovat 15 minut, sceďte a pijte.
  • Macerát: 3 lžičky čerstvé nebo sušené natě zalijte 400 ml studené vody a nechte přes noc stát. Ráno sceďte a pijte.

Čaj z vřesu nepijte nepřetržitě. Po tříměsíční kůře musí následovat minimálně měsíční přestávka.

 

Varování

Jako léčivku sbírejte jen původní vřes obecný, zahradní odrůdy se neužívají.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články