1_hobbys_kroupy_plockova_UPRKroupy, svrchní slupky zbavená zrníčka ječmene, jsou přes svůj starobylý původ potravinou, která splňuje požadavky moderní racionální kuchyně. Kroupy jsou chutné, velmi zdravé a skutečně levné. Kroupy lze připravit na mnoho způsobů, a protože jsou chuťově neutrální, nepřejedí se. Kroupa není hloupá. Vyloupnuté ječné zrnko je naopak docela zajímavé, což by mohlo být důvodem vyzkoušet recepty na jídla z krup.

Kroupy: Levné, syté, výživné

Kroupy byly v minulosti jeden z hlavních pilířů stravování. Pro jednoduchost opracování zrna byly nejlevnějším mlynářským produktem. Daly se dobře skladovat, nekazily se, uvařením hodně nabyly. Byly výživné a syté. Proto se kroupy jedly nejen v prostých domácnostech, ale i tam, kde bylo třeba nasytit větší množství lidí – v sirotčincích, ve špitálech, v armádách. Když nebylo nic, byly alespoň kroupy. Snad proto kroupy platily vždy za něco obyčejného.

Zima je dobou krup

V tradičním českém jídelníčku přicházely kroupy na pořad s podzimními plískanicemi. Můžeme si být jisti, že naši předkové nestudovali zásady jin a jang stravování, třebaže kroupa je typicky „zahřívací“ jang potravina. Zimní konzumace krup vycházela z logiky hospodaření: čerstvé potraviny nebyly, vařilo se ze zásob. Naopak bylo poměrně dost masa – v pozdním podzimu a zkraje zimy se zabíjely husy („martinské“) a vepři, ve štandlících dokvasilo kyselé zelí. Asi i proto nám kroupy tak nějak podvědomě ladí s husím sádlem (šoulet), vepřovými škvarky a krví (jelita), s uzeným masem (polévka). V chladných dnech se muselo celý den topit, a tak nijak nevadilo, že kroupy k vaření vyžadují delší čas.

Kroupy ve výživovém hledáčku

  • Energie 1496 kJ (356 kcal) ve 100 g suchých krup
  • bílkoviny  11 – 13 %
  • sacharidy 75 – 85 %,
  • tuky 1,8 – 3 %.
  • Dále vitaminy skupiny B, vitamin E, železo, kyselina pantotenová, kyselina listová, a další minerální látky.

Kroupy jsou údajně vhodné jako prevence kardiovaskulárních a tak zvaných civilizačních chorob, vředového onemocnění žaludku, zajišťují střevní peristaltiku. Po kroupách se sice ve střevech tvoří větší množství plynů, ale – kulantně řečeno – nezpůsobuje to bolestivé nadýmání. Těhotné ženy a kojící maminky proto kroupy mohou jíst, dokonce jim jsou kroupy pro své nutriční hodnoty doporučovány. Stačí odpolední procházka po kroupovém obědě, a vše je v pořádku.

Vaříme z krup: Příprava

Kroupy se kupují naprosto běžně v prodejnách potravin. Nacházíme je v oddělení mlynářských výrobků a luštěnin. Na sáčku bývá označena jejich velikost – od 10 do sedmi. Jiný rozdíl než velikostní v nich není. Dále můžeme koupit tak zvané trhané krupky (někdy také lámanka, perličky). Chuť i nutriční hodnoty jsou stejné, jen struktura krupek je drobnější a k uvaření potřebují tak poloviční čas. Hodí se hlavně do polévek nebo na kaše. Kroupy se prodávají v 0,5 a 1kg balení, kilo stojí kolem 20 Kč.

2_hobbys_kroupy_plockova

Před vařením kroupy promneme ve dvou vodách a máme-li čas, necháme je namočené ve studené vodě, třeba i přes noc. Tím se výrazně zkrátí doba potřebná k varu. Kroupy vaříme v minimálně trojnásobném objemu vody, zpočátku odryté – pění. Uvedeme k varu, teplotu snížíme. Namočené kroupy vaříme asi půl hodiny, nenamočené i víc než hodinu. Použití tlakového hrnce se moc neosvědčilo – uvolněný „šlem“ se dere i přes píst a hrozí ucpání. Vodu případně doléváme, aby kroupy „stále plavaly“. Občas volně zamícháme. Uvařené scedíme (tekutinu můžeme přidat do polévky).

Po uvaření kroupy i krupky nabydou na víc než trojnásobek váhy. Z jednoho kilogramu suchých krup získáme 3,25 kilogramu krup vařených. Jeden hrnek suchých krup váží necelých 270 gramů. Protože se kroupy vaří poměrně dlouho, je ekonomické uvařit najednou celý balíček a nespotřebované zamrazit – rozdělit tak po hrnku do sáčku.

3_hobbys_kroupy_plockova

Kroupy: Recepty, které se osvědčily

Kroupy jako příloha

Jednoduché, levné, překvapivě chutné. Na čtyři porce osmažíme na sádle do zlatova dvě cibule, přidáme tři nebo čtyři hrnky vařených krup, promícháme, osolíme a trochu pepříme. Je to vynikající příloha k jakémukoliv „přírodně“ upravenému masu se šťávou.

Šoulet

Šoulet je původně židovský pokrm, ale v podobě „hrách a kroupy“ se připravoval všude. Někdy se výrazu šoulet používá jako obecného označení pro jídlo z krup a luštěniny. Na sádle se do růžova osmaží cibule, přimíchají se kroupy a luštěnina (1:1 nebo 2:1), okoření solí, česnekem, majoránkou, případně pepřem nebo kmínem. Židovská kuchyně používá fazole, husí sádlo a pokrm se zapéká s porcemi pečené husy. Směs je ale výtečná i jen zamíchaná, bez zapečení. A dobře k ní chutná i pečené nebo uzené vepřové maso, škvarky nebo dobrá uzenina. Na snímku šoulet z krup a cizrny s klobásou.

7_hobbys_kroupy_plockova

Kroupy do polévky

Kroupy a krupky jsou ideální zavářka do vývaru z uzených kostí (více v receptu na šunkofleky). Kroupy prospějí rovněž bramborové polévce, obzvlášť když je s houbami. Velmi oblíbené jsou i tak zvané „hrstkové“ polévky – od každé luštěniny trochu plus kroupy. Právě pro přípravu polévek se nám hodí mít porci krup připravenou v mrazícím sáčku – stačí vložit do vroucí polévky a krátce provařit. Tip: Když nám zbyde porce šouletu, můžeme zamrazit právě pro účely budoucí hrstkové polévky. Koření v šouletu je stejné jako dáváme do polévky.

5_hobbys_kroupy_plockova

Kroupy v kaši

Vařené kroupy a krupky se používají pro tak zvané nastavované kaše. Požití je jednoduché: do bramborové, hrachové, fazolové nebo i dýňové kaše zamícháme smaženou cibulku a asi třetinový objem vařených krup nebo krupek. Podáváme s masem, uzeninou, nebo s volským okem.

4_hobbys_kroupy_plockova

Karbanátky s kroupami

Hrnek mletého masa, hrnek krup, jedno vejce, koření oblíbené v karbanátkách, strouhánka na zahuštění. Vytvarujeme ploché pavézky, obalíme ve strouhánce  a zvolna osmaží na tuku. Kroupové karbanátky jsou delikátní, křehké a jemné. Výtečně chutnají s hořčicí, cibulí a dobrým selským chlebem nebo klasicky s kaší.

8_hobbys_kroupy_plockova

9_hobbys_kroupy_plockovaVegetariánské karbanátky

Vegetariánům kroupy není třeba představovat. Dobře znají i zeleninové placičky s kroupami. Povařenou zeleninu (kapusta, zelí, květák) pomeleme spolu s vařenými kroupami. Okořeníme podle libosti, zpevníme vejcem, zahustíme strouhánkou. V ruce vytvoříme pevným stiskem placičky a usmažíme. Když vynecháme zeleninu a aromatické koření, můžeme z kroupové hmoty tvarovat krokety, které podáváme s dušenou zeleninou.

10_hobbys_kroupy_plockova

 

Další známé pokrmy z krup

  • Černý kuba (vánoční pokrm se sušenými houbami, zvaný též houbový kuba: Houbový kuba: Kluci v akci)
  • Krupeto (podobně jako rizoto – s masem nebo zeleninou): Recept na krupeto z krup
  • Barvené kroupy (zabíjačkový produkt, kroupy s vepřovou krví, primárně náplň jelit, zbytek se tepelně upraví.)

Foto k článku: klas ječmene sxc.hu, ostatní (pl)

TIP: Výborný recept na zabíjačkovou polévku z barvených krup na JakTak.cz.

Kroupy: Recepty na chutná jídla z neprávem opomíjených kruphttp://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/1_hobbys_kroupy_plockova_UPR.jpghttp://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/1_hobbys_kroupy_plockova_UPR-300x263.jpg HOBBYs.CZ DOMÁCNOST,,,,,,,,,,,,,,,
Kroupy, svrchní slupky zbavená zrníčka ječmene, jsou přes svůj starobylý původ potravinou, která splňuje požadavky moderní racionální kuchyně. Kroupy jsou chutné, velmi zdravé a skutečně levné. Kroupy lze připravit na mnoho způsobů, a protože jsou chuťově neutrální, nepřejedí se. Kroupa není hloupá. Vyloupnuté ječné zrnko je naopak docela zajímavé,...
<a href="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/1_hobbys_kroupy_plockova_UPR.jpg"><img class="size-full wp-image-753 alignleft" alt="1_hobbys_kroupy_plockova_UPR" src="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/1_hobbys_kroupy_plockova_UPR.jpg" width="350" height="263" /></a>Kroupy, svrchní slupky zbavená zrníčka ječmene, jsou přes svůj starobylý původ potravinou, která splňuje požadavky moderní racionální kuchyně. Kroupy jsou chutné, velmi zdravé a skutečně levné. Kroupy lze připravit na mnoho způsobů, a protože jsou chuťově neutrální, nepřejedí se. Kroupa není hloupá. Vyloupnuté ječné zrnko je naopak docela zajímavé, což by mohlo být důvodem vyzkoušet recepty na jídla z krup. <strong>Kroupy: Levné, syté, výživné</strong> Kroupy byly v minulosti jeden z hlavních pilířů stravování. Pro jednoduchost opracování zrna byly nejlevnějším mlynářským produktem. Daly se dobře skladovat, nekazily se, uvařením hodně nabyly. Byly výživné a syté. Proto se kroupy jedly nejen v prostých domácnostech, ale i tam, kde bylo třeba nasytit větší množství lidí – v sirotčincích, ve špitálech, v armádách. Když nebylo nic, byly alespoň kroupy. Snad proto kroupy platily vždy za něco obyčejného. <strong>Zima je dobou krup</strong> V tradičním českém jídelníčku přicházely kroupy na pořad s podzimními plískanicemi. Můžeme si být jisti, že naši předkové nestudovali zásady jin a jang stravování, třebaže kroupa je typicky „zahřívací“ jang potravina. Zimní konzumace krup vycházela z logiky hospodaření: čerstvé potraviny nebyly, vařilo se ze zásob. Naopak bylo poměrně dost masa – v pozdním podzimu a zkraje zimy se zabíjely husy („martinské“) a vepři, ve štandlících dokvasilo kyselé zelí. Asi i proto nám kroupy tak nějak podvědomě ladí s husím sádlem (šoulet), vepřovými škvarky a krví (jelita), s uzeným masem (polévka). V chladných dnech se muselo celý den topit, a tak nijak nevadilo, že kroupy k vaření vyžadují delší čas. <strong>Kroupy ve výživovém hledáčku</strong> <ul> <li>Energie 1496 kJ (356 kcal) ve 100 g suchých krup</li> <li>bílkoviny  11 - 13 %</li> <li>sacharidy 75 - 85 %,</li> <li>tuky 1,8 - 3 %.</li> <li>Dále vitaminy skupiny B, vitamin E, železo, kyselina pantotenová, kyselina listová, a další minerální látky.</li> </ul> Kroupy jsou údajně vhodné jako prevence kardiovaskulárních a tak zvaných civilizačních chorob, vředového onemocnění žaludku, zajišťují střevní peristaltiku. Po kroupách se sice ve střevech tvoří větší množství plynů, ale – kulantně řečeno – nezpůsobuje to bolestivé nadýmání. Těhotné ženy a kojící maminky proto kroupy mohou jíst, dokonce jim jsou kroupy pro své nutriční hodnoty doporučovány. Stačí odpolední procházka po kroupovém obědě, a vše je v pořádku. <strong>Vaříme z krup: Příprava</strong> Kroupy se kupují naprosto běžně v prodejnách potravin. Nacházíme je v oddělení mlynářských výrobků a luštěnin. Na sáčku bývá označena jejich velikost – od 10 do sedmi. Jiný rozdíl než velikostní v nich není. Dále můžeme koupit tak zvané trhané krupky (někdy také lámanka, perličky). Chuť i nutriční hodnoty jsou stejné, jen struktura krupek je drobnější a k uvaření potřebují tak poloviční čas. Hodí se hlavně do polévek nebo na kaše. Kroupy se prodávají v 0,5 a 1kg balení, kilo stojí kolem 20 Kč. <a href="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/2_hobbys_kroupy_plockova.jpg"><img class="size-full wp-image-744 alignleft" alt="2_hobbys_kroupy_plockova" src="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/2_hobbys_kroupy_plockova.jpg" width="1024" height="768" /></a> Před vařením kroupy promneme ve dvou vodách a máme-li čas, necháme je namočené ve studené vodě, třeba i přes noc. Tím se výrazně zkrátí doba potřebná k varu. Kroupy vaříme v minimálně trojnásobném objemu vody, zpočátku odryté – pění. Uvedeme k varu, teplotu snížíme. Namočené kroupy vaříme asi půl hodiny, nenamočené i víc než hodinu. Použití tlakového hrnce se moc neosvědčilo – uvolněný „šlem“ se dere i přes píst a hrozí ucpání. Vodu případně doléváme, aby kroupy „stále plavaly“. Občas volně zamícháme. Uvařené scedíme (tekutinu můžeme přidat do polévky). Po uvaření kroupy i krupky nabydou na víc než trojnásobek váhy. Z jednoho kilogramu suchých krup získáme 3,25 kilogramu krup vařených. Jeden hrnek suchých krup váží necelých 270 gramů. Protože se kroupy vaří poměrně dlouho, je ekonomické uvařit najednou celý balíček a nespotřebované zamrazit – rozdělit tak po hrnku do sáčku. <a href="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/3_hobbys_kroupy_plockova.jpg"><img class="size-full wp-image-745 alignleft" alt="3_hobbys_kroupy_plockova" src="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/3_hobbys_kroupy_plockova.jpg" width="1024" height="768" /></a> <strong>Kroupy: Recepty, které se osvědčily</strong> <strong>Kroupy jako příloha</strong> Jednoduché, levné, překvapivě chutné. Na čtyři porce osmažíme na sádle do zlatova dvě cibule, přidáme tři nebo čtyři hrnky vařených krup, promícháme, osolíme a trochu pepříme. Je to vynikající příloha k jakémukoliv „přírodně“ upravenému masu se šťávou. <strong>Šoulet</strong> Šoulet je původně židovský pokrm, ale v podobě „hrách a kroupy“ se připravoval všude. Někdy se výrazu šoulet používá jako obecného označení pro jídlo z krup a luštěniny. Na sádle se do růžova osmaží cibule, přimíchají se kroupy a luštěnina (1:1 nebo 2:1), okoření solí, česnekem, majoránkou, případně pepřem nebo kmínem. Židovská kuchyně používá fazole, husí sádlo a pokrm se zapéká s porcemi pečené husy. Směs je ale výtečná i jen zamíchaná, bez zapečení. A dobře k ní chutná i pečené nebo uzené <a title="Jak vařit z vepřového masa: Tipy, triky a recept na vepřovou pečeni" href="http://www.hobbys.cz/dum-a-byt/jak-varit-z-veproveho-masa-tipy-triky-a-recept-na-veprovou-peceni/">vepřové maso</a>, škvarky nebo dobrá uzenina. Na snímku šoulet z krup a cizrny s klobásou. <a href="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/7_hobbys_kroupy_plockova.jpg"><img class="size-full wp-image-746 alignleft" alt="7_hobbys_kroupy_plockova" src="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/7_hobbys_kroupy_plockova.jpg" width="1024" height="768" /></a> <strong>Kroupy do polévky</strong> Kroupy a krupky jsou ideální zavářka do vývaru z uzených kostí (více v <a title="Šunkofleky podle Kluků v akci, výtečná uzená polévka jako bonus" href="http://www.hobbys.cz/recepty/sunkofleky-podle-kluku-v-akci-o-vytecne-uzene-polevce-nemluve/">receptu na šunkofleky</a>). Kroupy prospějí rovněž bramborové polévce, obzvlášť když je s houbami. Velmi oblíbené jsou i tak zvané „hrstkové“ polévky – od každé luštěniny trochu plus kroupy. Právě pro přípravu polévek se nám hodí mít porci krup připravenou v mrazícím sáčku – stačí vložit do vroucí polévky a krátce provařit. Tip: Když nám zbyde porce šouletu, můžeme zamrazit právě pro účely budoucí hrstkové polévky. Koření v šouletu je stejné jako dáváme do polévky. <a href="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/5_hobbys_kroupy_plockova.jpg"><img class="size-full wp-image-747 alignleft" alt="5_hobbys_kroupy_plockova" src="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/5_hobbys_kroupy_plockova.jpg" width="1024" height="768" /></a> <strong>Kroupy v kaši</strong> Vařené kroupy a krupky se používají pro tak zvané nastavované kaše. Požití je jednoduché: do bramborové, hrachové, fazolové nebo i <a title="Nejlepší recepty z dýně Hokaido: Dýně Hokaido nás učí znovu vařit z dýní" href="http://www.hobbys.cz/recepty/nejlepsi-recepty-z-dyne-hokaido-dyne-hokaido-nas-uci-znovu-varit-z-dyni/">dýňové kaše</a> zamícháme smaženou cibulku a asi třetinový objem vařených krup nebo krupek. Podáváme s masem, uzeninou, nebo s volským okem. <a href="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/4_hobbys_kroupy_plockova.jpg"><img class="size-full wp-image-748 alignleft" alt="4_hobbys_kroupy_plockova" src="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/4_hobbys_kroupy_plockova.jpg" width="1024" height="768" /></a> <strong>Karbanátky s kroupami</strong> Hrnek mletého masa, hrnek krup, jedno vejce, koření oblíbené v karbanátkách, strouhánka na zahuštění. Vytvarujeme ploché pavézky, obalíme ve strouhánce  a zvolna osmaží na tuku. Kroupové karbanátky jsou delikátní, křehké a jemné. Výtečně chutnají s hořčicí, cibulí a dobrým selským chlebem nebo klasicky s kaší. <a href="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/8_hobbys_kroupy_plockova.jpg"><img class="size-full wp-image-749 alignleft" alt="8_hobbys_kroupy_plockova" src="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/8_hobbys_kroupy_plockova.jpg" width="1024" height="768" /></a> <a href="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/9_hobbys_kroupy_plockova.jpg"><img class="alignnone size-full wp-image-750" alt="9_hobbys_kroupy_plockova" src="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/9_hobbys_kroupy_plockova.jpg" width="1024" height="768" /></a><strong>Vegetariánské karbanátky</strong> Vegetariánům kroupy není třeba představovat. Dobře znají i zeleninové placičky s kroupami. Povařenou zeleninu (kapusta, zelí, květák) pomeleme spolu s vařenými kroupami. Okořeníme podle libosti, zpevníme vejcem, zahustíme strouhánkou. V ruce vytvoříme pevným stiskem placičky a usmažíme. Když vynecháme zeleninu a aromatické koření, můžeme z kroupové hmoty tvarovat krokety, které podáváme s dušenou zeleninou. <a href="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/10_hobbys_kroupy_plockova.jpg"><img class="size-full wp-image-751 alignleft" alt="10_hobbys_kroupy_plockova" src="http://www.hobbys.cz/wp-content/uploads/2014/10/10_hobbys_kroupy_plockova.jpg" width="1024" height="768" /></a>   <strong>Další známé pokrmy z krup</strong> <ul> <li>Černý kuba (vánoční pokrm se sušenými houbami, zvaný též houbový kuba: <strong><a title="Houbový kuba Kluci v akci" href="http://staroceskerecepty.cz/vanocni-recepty/kluci-v-akci-houbovy-kuba-zvany-tez-cerny-kuba-starocesky-recept/">Houbový kuba: Kluci v akci</a></strong>)</li> <li>Krupeto (podobně jako rizoto – s masem nebo zeleninou): <strong><a title="Krupeto s vepřovým masem a kroupami" href="http://www.jaktak.cz/jak-udelat-veprove-krupeto-recept.html">Recept na krupeto z krup</a></strong></li> <li>Barvené kroupy (zabíjačkový produkt, kroupy s vepřovou krví, primárně náplň jelit, zbytek se tepelně upraví.)</li> </ul> Foto k článku: klas ječmene sxc.hu, ostatní (pl) <strong>TIP:</strong> Výborný <strong><a title="Recept na zabíjačkovou polévku" href="http://www.jaktak.cz/jak-uvarit-zabijackovou-polevku-recept.html">recept na zabíjačkovou polévku</a></strong> z barvených krup na JakTak.cz.