hobbys.cz

Jak chovat pískomily | návod

Složitost: Mírný
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak chovat pískomily | návod. Pískomil je malý hlodavec, jehož chov stále více získává na popularitě. Chov pískomilů se stále rozšiřuje a z těchto drobných hrabošů se stávají domácí mazlíčci. Jak pískomily chovat? A na co si dávat při jejich chovu pozor vám poradí následující řádky.

Krok 1

Charakteristika pískomilů

Pískomil je drobný hlodavec, který v dospělosti váží okolo 100 gramů a dosahuje velikosti cca 12 cm (bez ocásku). V průměru se pískomil dožívá 3 až 5 let věku. Je to drobné zvířátko, které se vyznačuje především silnými zadními končetinami, které jsou nástrojem pro jeho akrobatické kousky – skákání. Pískomil se na zdaní nohy staví často, proto je to zvířátko, které neustále panáčkuje. Pískomilové mohou mít různá zbarvení např.: černé, zlatohnědé, krémové, šedé, ale také bílé. Rozlišujeme několik druhů pískomilů, nejčastěji chované druhy u nás je pískomil mongolský, bledý a hedvábný.

Krok 2

Chov

Ve volné přírodě jsou pískomilové vystaveni extrémním výkyvům počasí. V oblasti stepí a polopouští musí snášet kruté podmínky. V zajetí však nikoliv. Chovejte pískomily v pokojových teplotách. Při nízkých teplotách se vám mohou pískomilové snadno podchladit, při vysokých teplotách naopak může snadno dojít k přehřátí jejich organismu.

Krok 3

Klec

Nezapomeňte, že pískomilové jsou především hraboši, kteří rádi hloubí různé nory a tunely. Vysoká podestýlka je pro ně nezbytnou nutností, tím jim uděláte největší radost. Pískomily můžete chovat v kleci nebo akváriu, klec je pro jejich chov vhodnější. Klec by měla být především dostatečně vysoká. Pískomilové dokážou velmi vysoko skákat, jsou to vynikající akrobati, kteří rádi zdolávají různé překážky. Dále klec vybavte miskou na krmivo, napáječkou pro vodu (miska je nevhodná, pískomilové ji často převrhnou) a miskou s čistícím pískem. Domeček není nutností, pískomilové se raději zahrabou do jednoho ze svých tunelů. Pro zpestření vkládejte pískomilům do klece ruličky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. Uvidíte, jak si s nimi dostatečně vyhrají.

Krok 4

Krmivo

Pískomily krmte sušeným krmivem, které zakoupíte ve zverimexu. Doporučená krmná dávka je 5 g sušeného krmiva denně. Můžete vyzkoušet rovněž různé druhy ovoce, nebo větvičky z ovocného stromu. Také zeleninu mají rádi, kouskem papriky nebo rajčete jim jistě uděláte radost. Sušený banán, nesolené oříšky nebo slunečnicová semínka podávejte pískomilům spíš jako pamlsek, ne jako pevnou součást krmiva.

Krok 5

Smečka

Ve volné přírodě žijí pískomilové ve velkých smečkách, kde je mnohem větší počet samic než samců. Celou smečku vede alfa samec. V zajetí je proto lepší, když pískomily chováte v páru nebo větších skupinách. Pískomilové nemusí být z jednoho vrhu, ale měli by být přibližně stejně staří. Nechcete-li chovat mláďata, doporučujeme zakoupit si dva stejně staré samce nebo samičky. Samičky jsou podstatně klidnější a vhodnější pro ochočení. Uvidíte, že s pískomilí smečkou si užijete spoustu legrace. Pamatujte však, že pískomil není ještě řádně domestikovaným zvířetem. Lidé chovají pískomily v zajetí teprve pár let. Počítejte s tím, že se jedná o zvířátko, které není tak snadné ochočit jako například morče nebo potkana.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-chovat-piskomily-navod.html