hobbys.cz

Jak vybrat zahradní lavici?

Máte zahrádku, dvorek nebo terasu a chcete na ně umístit zahradní lavici? Pak je dobré zvážit základní fakta, která se k ní váží. Těmi jsou materiál, z něhož je lavička vyrobena, její nosnost, velikost a její tvar.

Trh dnes nabízí zahradní lavice z různých materiálů. Volit můžete celodřevěné modely, lavice ze dřeva a kovu, celokovové lavičky nebo umělohmotné. Najít můžete i dřevoplastové typy, které kombinují výhody dřeva a plastu.

Materiál bychom měli volit dle toho, kde bude lavice umístěna a zda se jí chceme věnovat, co se týče údržby. Dřevěné lavice je vhodné volit tam, kde jsou umístěny pod střechou a nemusí zvládat nápor deště i přímého slunce. Existují však i masivy, které jsou vůči povětrnostním podmínkám velmi odolné, a když jsou z výroby správně ošetřeny, např. napuštěny ochranný olejem, bez údržby vydrží i 15 – 20 let. Stojí ale kolem 8 000 Kč i více. Pokud víte, že se o lavičku nechcete starat, bude na ni pršet a svítit slunce, je lepší volit kovové nebo plastové provedení. Takové lavičky jsou zároveň levnější.

Pro dvě osoby postačí lavice široká 120 cm. V případě, že chcete lavici pro tři osoby, měla by mít alespoň 180 cm. Co se týče hloubky lavice, pohodlné jsou modely s hloubkou cca 50 cm. Výška lavice pak je běžně 45 – 50 cm. Opěrka by měla mít alespoň 45 cm, čím vyšší, tím pohodlněji se můžete opřít. Praktické je i mírné zaklonění opěrné části, na lavici s tupým úhlem sezení se sedí pohodlněji.

Koupit si můžeme lavice obdélníkové i zakulacené. Chcete-li lavici umístit do zahrady a mít možnost dívat se jednou na jednu stranu zahrady a jindy zase na opačnou, je kulatá lavice výbornou možností.

Je velmi příjemné moci si ruce položit na opěrku pro ruky. Zároveň je opěrkou ale omezeně její šíře a přes okraj si nemůžete sednout, pokud vás bude víc. Velmi oblíbené jsou i zahradní lavice s úložným prostorem. Lze zde odložit hračky pro děti či jiné předměty, u kterých nevadí, když mezerami dovnitř naprší (pokud není zajištěno, že se vlhkost dovnitř nedostane). Koupit si můžete i lavice se sedáky, které jsou voděodolné a není třeba je vždy schovávat před deštěm.

Vybrat lavici na zahradu není snadné. Myslete i na nosnost. Měla by být alespoň 180 kg, závisí na její šířce, a tom, pro kolik osob je určena.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-vybrat-zahradni-lavici.html