hobbys.cz

Světla s pohybovým čidlem: Efektivní způsob pro lepší bezpečnost pozemku

Svítidla se senzory představují praktické řešení – posvítí vám na cestu, když to zrovna potřebujete. Zároveň zvyšují bezpečnost zahrady. Pokud zvolíte LED žárovky, získáte úsporné osvětlení s dlouhou životností.

Pokud váháte, zda zvolit klasická venkovní LED světla na fasádu, nebo budou lepší automatická svítidla se senzory pohybu, nabízí se pár základních tipů, které vám při rozhodování pomohou.

Tu druhou variantu oceníte, pokud:

Světla s pohybovým čidlem přijdou vhod – jsou nejen praktická, ale také pomáhají zvyšovat bezpečnost. Dokáží totiž detekovat přítomnost nezvaných hostů, ať už jde o lidi či zvířata. Rozsvícení je odradí a ochrání tak váš majetek. K dispozici jsou navíc i světla v kombinaci s bezpečnostní kamerou. Jde o efektivní řešení, které nabízí hned několik výhod.

Při instalaci automatických světel je důležité vybrat vhodné místo. Pro vaše bezpečí je vhodné osvětlit všechny vchody do domu. Tedy i případné zadní dveře či garážová vrata. Osvětlit byste měli také cesty a chodníky. Může se to zdát jako hodně světel, ale vzhledem k tomu, že svítí pouze ve vaší přítomnosti, jejich provoz není drahý.

Případně můžete světla instalovat i na ostatní části pozemku. Senzor je vhodné umístit na plot. Na terasu či do pergoly volte raději jiné modely – při posezení čidla pohybu neoceníte.

Zařízení mohou být napájena klasicky kabely, ale také baterií či ze solární energie. Ekologické a ekonomické řešení představují solární světla – nemusíte řešit napájení a údržba je velmi nenáročná. Samozřejmě však můžete zvážit i dvě zbylé možnosti, je však třeba si rozmyslet, zda jde pro vás o vhodné řešení. Natáhnout kabely ven může být složité, u baterií je nutné počítat s poměrně častou výměnou za nové.

Při nákupu byste měli také věnovat pozornost tomu, jak moc je čidlo citlivé. Záleží především na tom, na jakou vzdálenost má snímat váš pohyb. Vybírejte dle velikosti své zahrady a prostoru, který potřebujete osvětlit. V některých případech může stačit jedno světlo a při správném nastavení bude zcela vyhovovat. Ovšem zejména u větších pozemků budete pravděpodobně potřebovat více svítidel se senzory. Myslete na to, které oblasti potřebujete osvětlit – například cestu od auta k hlavnímu vchodu, či třeba zadní vchod pro pohodlnější vynášení koše.

Fungování senzoru si mnohdy můžete dále přizpůsobit. Můžete nastavit, aby světlo přes den nefungovalo a svítilo pouze za tmy. K dispozici bývá i manuální režim, který někdy může přijít vhod. Kromě toho lze nastavit i časovač, přizpůsobíte si tedy, jak dlouho má žárovka svítit. Díky tomu se nemusíte bát, že byste od půli cesty museli jít potmě.

Berte v úvahu i další parametry, důležité jsou i drobnosti jako jak rychle se světlo rozsvítí a jak velký objekt ho zapne. Může být totiž nepříjemné, pokud senzor detekuje i veverku či třeba projíždějící auto v dáli. Při výběru pečlivě projděte jednotlivé parametry a zvažte, zda je zařízení pro vás vhodné.

Řešení je vždy důležité přizpůsobit individuálním potřebám. Pohybová čidla jsou praktická, zejména proto, že vám ušetří starosti. Vždy budete vidět, kam šlapete. Zároveň může jít o způsob, jak zvýšit bezpečnost pozemku. Neměli byste se však spoléhat pouze na světla.

Tip: Zahradní osvětlení najdete na e-shopu LEDVANCE. Čeká na vás rozmanitá nabídka, ať už jde o funkční provedení či design.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/svetla-s-pohybovym-cidlem-efektivni-zpusob-pro-lepsi-bezpecnost-pozemku.html