hobbys.cz

Jak vybírat střešní krytinu, abyste s ní byli plně spokojeni

Stavba nové střechy se sebou nese mnoho úskalí. Je proto dobré obrátit se na zkušené odborníky, kteří vám s výběrem pomohou a zodpoví vám i nejzáludnější dotazy. V mnohém si ale můžete přednosti té či oné střešní krytiny odvodit sami, stačí pohledat si několik základních informací. Kupříkladu zvážit, jak by měla vaše střecha vypadat, jaký materiál střešní krytiny upřednostňujete, zda chcete zachovat její původní ráz, pokud jde o rekonstrukci, v jakém stylu je dům, do jaké krajiny má střecha „zapadnout“.

Střešní krytiny dělíme dle jejich váhy na lehké a těžké. Mezi lehké řadíme plechové střešní krytiny, vláknocementové, asfaltové šindele a plastové krytiny. K těžším pak patří pálené střešní krytiny, betonové a břidlicové. Než se pro některou rozhodnete, je nutné znát nosnost krovu. Je nutné počítat i s tím, že v zimě na střechu napadne sníh a krov musí unést jeho vysokou hmotnost, a odolávat musí i náporům větru. Věděli jste třeba, že mokrý sníh váží až 50 kg / m2 střechy?

Podle velikosti dělíme střešní krytiny na maloformátové a velkoformátové. U maloformátových je potřeba více než 12 ks na 1 m2 střechy, u velkoformátových se jedná o plechové střešní krytiny, vlnité desky, plastové střešní krytiny.

Zajímejte se určitě i o bezpečný sklon a minimální sklon střechy, který je nutný pro použití konkrétní krytiny. Výrobci jej u krytin uvádí, a pokud jej nedodržíte, v případě, že budete chtít po letech uplatnit reklamaci, při nedodržení sklonu vám reklamace nebude uznána. Velkoformátové plechové střešní krytiny lze použít u minimálního sklonu 6°, maloformátové taškové od sklonu 12° (ne vždy) a maloformátové plechové a vláknocementové od sklonu 30°. Toto vás může při výběru značně omezit.

Kvalitní prodejce střešních krytin vám poradí. Stejně jako firmy, které se stavbou střech zabývají. Nepodceňte ale výběr a zajímejte se o správnost i sami. Jak se říká, dvakrát měř, jednou řež. To platí i tady.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-vybirat-stresni-krytinu-abyste-s-ni-byli-plne-spokojeni.html