hobbys.cz

Jak chovat morče aneb Co byste měli vědět, než si ho pořídíte

Morče jako domácí zvíře si získalo velkou oblibu u dětí i dospělých. Morčata jsou nenáročná na chov, veselá a velice přítulná. Většinou si ho pořizují jako společníka osamělí starší lidé, ale také je vhodným domácím mazlíčkem dětí. Jestliže zvažujete možnost, že byste si morče pořídili, měli byste znát alespoň základní pravidla a doporučení, jak ho chovat. Nejdůležitější informace, které byste měli vědět, jsme shrnuli do následujícího textu.

Morčatům můžete pořídit ubikaci z obchodu s potřebami pro zvířata, většinou klec. Můžete jim také vyrobit ubytování sami. Pokud nemáte jiné zvíře, nemusíte zvířátko mít v kleci. Stačí bednička s vyššími okraji. Některá morčata jsou zdatní sportovci a docela vysoko skáčou, tak postranice udělejte raději vyšší. Naše morčata (3 holky) měly výběh vyrobený z kuchyňského stolu a postranice ze starého dětského bazénku. Plast je výhodný, protože se snadno čistí a dezinfikuje. Dřevo může navlhnout močí a zápach nelze odstranit.

Určitě nezapomeňte na domeček, kam se mohou schovat. nejvíce se mi osvědčily papírové krabice s vystřiženým vchodem a okýnkem. Morčata si s ním hrála, různě ho okusovala, převracela a často v něm spala. Domek můžete vyrobit i z překližky nebo jiného materiálu.

Další potřebnou věcí je miska na vodu nebo napáječka. Napáječka má tu výhodu, že voda zůstane čistá. Misku s vodou často morčata při honičkách znečistí a musíte ji i několikrát denně měnit. Na napáječku si musí zvířátko zvyknout, pokud nemáte jistotu, že z ní umí pít, nechte mu i misku.

Pořiďte jesličky na seno. I když morče bude dostávat krmnou směs, zeleninu a ovoce, seno musí mít vždy. Potřebuje ho ke správnému trávení. Seno v jesličkách déle vydrží, volně položené roztahá a zašpiní.

Misku na směs zrní pro morčata. Morče musí mít ve stravě vitamin C, proto kupujte speciální směs pro morčata, kde je vše, co morče potřebuje.

Do klece nebo bedničky musíte mít podestýlku. Dá se koupit v obchodě, ale pokud máte možnost, ideální jsou hobliny. Piliny ani sláma se jako podestýlka nehodí, sláma jim může poranit jejich vypouklé oči a piliny zase dráždí dýchací cesty.

Morče je vegetarián. Přístup ke krmení musí mít celý den. Základem je seno, pelety, zrní. Seno musí mít k dispozici neustále – pro správné zažívání. Pelety a směs pro morčata koupíte v obchodě s krmivy.

Jako zpestření podávejte tvrdý chléb, ovoce, zeleninu, trávu. Morčatům celý život dorůstají zuby, proto jim dávejte větvičky ovocných stromů na hlodání. Zuby si musejí obrušovat, přerostlé jim brání přijímat potravu a zvíře by chřadlo.

Důležitý je přísun vitaminu C, nejvíce je ho v mladých kopřivách, listech pampelišky, rybízových a ostružinových listech, paprice, červené řepě, okurkách, mrkvi (morčata milují nať), kiwi – vše jmenované mají morčata rády.

Vodu musejí mít denně čerstvou v dostatečném množství, zvířátka často pijí.

Jestliže budete mít jen jedno morče, nezáleží na pohlaví. Říká se, že samečci více páchnou, ale není to pravda. Při chovu více jedinců pohromadě, pozor, abyste je měli rozdělené podle pohlaví

Pohlaví u morčete určíte takto: Uchopte zvíře, položte ho na záda a prsty mírně stlačíme podbříšek směrem dopředu. U samečka se ukáže penis.

https://www.jaktak.cz/jak-poznat-pohlavi-morcat.html

 

Morče se naučte správně zvedat, abyste mu neublížili a hlavně to nezapomeňte naučit děti. Zvedejte ho najednou oběma rukama, jednu ruku podsuňte pod břicho a zadní nohy, druhou pod přední. Musíte mu podpírat těžký zadeček, aby byla celá hmotnost rovnoměrně rozdělena. Pak ho přitiskněte k tělu.

 

Morčata nechte občas proběhnout. V bytě dejte pozor, aby nekousala kabely, což rády dělají. Morčata chodí za sebou husím pochodem, nebo se také honí a vyskakují. Pohyb jim po celodenním pobytu v těsné kleci prospívá a dělá radost.

V létě můžete morčata umístit na zahradu. Musejí mít možnost úkrytu ve stínu. Musíte je zabezpečit před predátory ze vzduchu i země, nejlépe je mít na očích. V dešti je nenechávejte venku, nemají rády vlhko.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-chovat-morce-aneb-co-byste-meli-vedet-nez-si-ho-poridite.html