hobbys.cz

Jak využít březovou vodu pro zdraví | rady

Složitost: Lehké
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak využít březovou vodu pro zdraví | rady. Pokud jste majitelem březového háje nebo máte na svém pozemku břízy, poradíme vám, jak využít březovou mízu pro zdraví. Jedná se o oblíbený přírodní nápoj získávaný ze stromů výhradně na jaře. Březová voda se dnes už dá i koupit.

 

Co je potřeba

  • vrták
  • trubičku
  • pet lahev

 

Krok 1

Brzy na jaře, zhruba od poloviny března, je správná doba na odebrání březové mízy.

Krok 2

V minulosti se březová míza používala i pro svojí nasládlou chuť, ale hlavně pro svoje regenerační, léčebné a čistící účinky. Můžeme ji pít jako detoxikační nápoj, nebo používat na omývání pokožky a vlasů.


 

Krok 3

Březová voda obsahuje mnoho živin, např. draslík nebo saponin. Má protizánětlivé účinky a přirozeně snižuje množství cholesterolu v krvi.

Krok 4

Je bohatá na enzymy, vápník, magnezium, železo, organické kyseliny a další léčivé látky. Pomáhá při mnoha obtížích. Využíváme jí při podpoře imunity a detoxikaci organismu. Dále při potížích se zažíváním, při léčbě jater, ledvin, močových cest a prostaty. Zklidní nervový systém a pročistí ledviny.

Krok 5

První, co musíme udělat, je určit čas kdy se může míza sbírat. Většinou je to v polovině března kdy se stromy probouzejí ze zimního spánku.

Krok 6

Napíchneme, nebo navrtáme malou dírku do kmene břízy, do dírky zasuneme trubičku která sbírá mízu do připravené nádoby ( například pet lahve) a čekáme až míza nateče. Během půl dne nakape většinou plná láhev.

Krok 7

Se sběrem skončíme až když začínají rašit pupeny. Míza v té době zhoustne a přestane sama téct. Pokud budeme sbírat pro svojí potřebu , stromu určitě neublížíme.

Krok 8

Po ukončení sběru, vyjmeme trubičku a ranku ošetříme štěpařským voskem a stromu poděkujeme. Užijme si jarní očistnou picí kůru a souznění s přírodou!


 


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-vyuzit-brezovou-vodu-pro-zdravi-rady.html