hobbys.cz

Jak na chov stínek | rady, tipy

Složitost: Mírný

Jak na chov stínek | rady, tipy. Isopody, česky stínky, nabývají v posledních letech na popularitě hlavně v zahraničí, ale pozvolna se objevují i v českých a slovenských chovatelských skupinách. Důvody pro jejich chov jsou různé; nejčastěji se jedná o jejich využití jako čističů do bioaktivních terárií nebo jako krmný „hmyz“ díky jejich vysokému obsahu vápníku. Vizuálně zajímavé druhy se mohou chovat jako okrasní bezobratlí, podobně jako tropičtí švábi nebo strašilky. Pokud i vy zvažujete pořízení stínek, v následujícím článku se vám pokusím poradit, na co byste si měli dát pozor.

Co je potřeba

Dozvíte se v následujících odstavcích.

 Vybavení výběhu
Pokud chceme stínky chovat samostatně, stačí nám plastový box s proděravěným víkem. Velikost boxu se pak odvíjí od velikosti populace, jakou v něm chceme chovat. Současně se ve větších boxech snáze udržují správné podmínky pro chov. Alternativně můžeme stínky umístit rovnou do terária.
Stínky ocení jednu polovinu výběhu suchou a druhou neustále vlhkou. Je důležité, aby výběh nikdy nevyschl úplně celý.
Výběh nebo terárium doplníme o kůru nebo ztrouchnivělé dřevo, které sterilizujeme umístěním na pár dní do mrazáku nebo zasušením v troubě. Stejným způsobem sterilizujeme suché listy, které můžeme nasbírat na podzim venku.
Nakonec do výběhu umístíme sépiovou kost, kterou isopody využívají jako zdroj vápníku.

Výběr druhu
Jak vybrat správný druh? Záleží, zda-li chcete isopody jako čističe, krmení nebo jako nevšedního domácího mazlíčka. Mezi nejlepší začátečnické druhy patří díky jejich odolnosti a snadné dostupnosti Porcellio scaber, Porcellio laevis nebo Trichorhina tomentosa.
Do vlhkých, tropických terárií se nejvíce hodí Porcellio scaber nebo Trichorhina tomentosa. Výhoda a současně i nevýhoda T. tomentosa je, že se dokáže množit i partenogeneticky (tj. nepotřebuje k tomu partnera a teoreticky se i jedna stínka dokáže sama rozmnožit). Současně se jedná o velmi malý druh, který není schopen ublížit ani sklípkanům nebo štírům, kteří si ho navíc díky jeho drobné velikosti ani nevšímají.
Do sušších terárií se naopak hodí Porcellio laevis. Jedná se o poměrně velký druh stínky, který je oblíbenou pochoutkou mnoha ještěrek a gekonů.

Ke stínkám se skvěle hodí chvostoskoci, kteří se navíc se živí i plísněmi. Tyto dvě skupiny živočichů fungují takřka symbioticky (tj. navzájem si prospívají) a spolu dohromady vytváří excelentní úklidovou četu vlhkých terárií.

Na obr. Porcellio scaber "Callico"

Je velmi důležité, aby jedna část výběhu byla vždy vlhká. Úplné dlouhodobé vyschnutí bude stát život i odolné suchomilné druhy.
Stínky pro růst kolonie potřebují vápník a bílkoviny. Měly by tedy mít neustále k dispozici zdroj vápníku a příležitostně dostat i sušené rybky, garnáty, nebo krevetky.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-na-chov-stinek-rady-tipy.html