hobbys.cz

Jak využít léčebné účinky třezalky | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak využít léčebné účinky třezalky | rady. Jak využít jednu z nejlepších bylinek k větší duševní pohodě? Než sáhnete po pilulkách a lécích proti stresu, špatné náladě a nervové rozechvělosti, zkuste si udělat nálev z třezalky tečkované. Její účinek nečekejte hned, ale při několikadenním popíjení vám bude určitě lépe na duši. Je to bylinka nejen proti zimním chmurám.

 

 

Co je potřeba

  • sušený květ třezalky
  • tinktura z třezalky
  • třezalkový olej

 

Krok 1

Kvetoucí nať třezalky tečkované Hypericum perforatum můžeme použít jako nálev při lehké depresi a psychické únavě. Lžíci sušených květů dáme do hrnku a přelijeme horkou vodou. Popíjíme 1 šálek denně, nejlépe večer.

Krok 2

Jako pomocníka na uklidnění nervů můžeme využít tinkturu, kterou přidáme do vany a užijeme si relaxační lázeň. Do vany nedoporučuji používat třezalkový olej. Hodně barví a žluté skvrny budeme špatně odstraňovat nejen z vany, ale i z osušek a oblečení. Pamatujte na to.

Krok 3

Ti z nás, kteří mají špatnou náladu opakovaně a často, mohou využít i relaxační masáže třezalkovým olejem. O tom, že tato bylinka může změnit zamračený den k lepšímu, vás taková masáž určitě přesvědčí.

Krok 4

Žlutě kvetoucí třezalka tečkovaná je přírodním antidepresivem v našich končinách, ale pokud užíváte nějaké léky na nervovou soustavu, určitě se vždy o jejím užívání poraďte se svým lékařem. Nikdy by se neměly násobit účinky bylinek a léků!

Krok 5

Můžete si také pár kapek svatojánského oleje z třezalky vetřít na spánky a pomoci si tím při problémech se spánkem a usínáním, úzkostí a nedobrou náladou.

 

Krok 6

Kromě třezalkového oleje můžeme využít i svatojánské víno s třezalkou, které si můžeme, stejně jako olej, vyrobit doma. Do láhve vložíme sušenou nať třezalky s květem. Zalijeme až po hrdlo vínem a každý den protřepeme. Všechna třezalka musí být potopená. Za tři až čtyři dny víno slijeme do čisté suché láhve a dáme do ledničky. Popíjíme jednu skleničku denně před spaním.

Krok 7

Třezalkový svatojánský olej zase vyrobíme tak, že do větší sklenice napěchujeme květy třezalky. Zalijeme olivovým olejem aby bylo vše potopené a necháme třicet dnů macerovat. Každý den sklenici protřepeme a po měsíci slijeme. Olej bude mít krásně červenou barvu a proto se mu říká krev svatého Jana. A svatého Jana proto, že bylinka se má sbírat 24. června, svátek sv.Jana, na svatojánskou noc. Věřte nebo ne, tuto noc mají bylinky nejsilnější účinek.

Krok 8

Ještě jedno upozornění – třezalka je fotosenzitivní rostlinka, tak po jejím použití omezte pobyt na sluníčku. Také se nedoporučuje dlouhodobé trvalé využívání.

 

 


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-vyuzit-lecebne-ucinky-trezalky-rady.html