hobbys.cz

Jak využít měsíček lékařský | bylinky a léčivky

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak využít měsíček lékařský | bylinky a léčivky. Jak využít veselou bylinku s oranžovými květy věděli již staří Římané. U nás se rostlina využívá od středověku. Dáme vám několik rad, jak ji využít i v našem přetechnizovaném světě plném chemických léků. Uvidíte, že babky bylinkářky „věděly a uměly“. Je to tak jednoduché!

 

Co je potřeba

  • čerstvý, nebo sušený květ měsíčku
  • kokosový olej a olivový olej

 

Krok 1

Měsíček, latinsky Calendula, zastavuje krvácení a má antiseptické a také protizánětlivé účinky.

 

Krok 2

Vypěstujeme ho snadno i na své zahrádce, nebo koupíme jeho usušený květ v lékárně. https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-mesicek-lekarsky-rady.html

Krok 3

Vnitřně používáme nálev na povzbuzení krevního oběhu a tím podpoříme pocení, které čistí tělo od toxinů. Pomáhá při rýmě a nachlazení a posiluje imunitní systém. Používá se při léčení pánevních a střevních infekcí, včetně kandidózy.

Krok 4

Astringení a antiseptické účinky éterických olejů z měsíčku lékařského mají příznivý vliv na zažívací systém. Hořčiny stimulují játra a žlučník. Použijeme při gastritidě, žaludečních vředech, průjmech a při zastavení krvácení.

https://www.jaktak.cz/jak-zpracovat-mesicek-lekarsky-jak-na-domaci-mesickovy-krem-olej.html

Krok 5

Měsíček má také diuretické účinky, takže podpoří i další cestu jak se zbavit toxinů. Popíjíme při artritidě a dně.

Krok 6

Zevně používáme na zastavení krvácení a urychlení hojení. Tinktura, nálev, olej, mast nebo jen rozdrcený květ zažene infekci, zánět i otok.

Krok 7

Můžeme jím léčit spáleniny, nejen od sluníčka, ale i v kuchyni nebo po ozařování. Mažeme na omrzliny, hemoroidy, křečové žíly, vředy, ekzémy, akné, opary a mozoly.

https://www.jaktak.cz/jak-si-vyrobit-domaci-mesickovou-mast-navod.html

Krok 8

Pomáhá ženám, příznivě působí na ženské reprodukční orgány. Používáme při léčení nádorů, cyst, fibroidů, vaječníků. Reguluje menstruaci a snižuje napětí v děložních svalech. Ulevuje při menstruačních křečích a těžkém krvácení. Funguje jako estrogen, proto pijeme při potížích s přechodem.

Krok 9

Na popíjení nálevu si uděláme čas, pohodlně se usadíme, užíváme pohodu a myslíme jenom na sebe a na krásnou, sluníčkovou a veselou barvu této léčivky. A už jen to je důvod k pití měsíčku lékařského!

 

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-vyuzit-mesicek-lekarsky-bylinky-lecivky.html