hobbys.cz

Jak na chov strašilek (Sungaya inexpectata) | rady, tipy

Složitost: Lehké

Jak na chov strašilek (Sungaya inexpectata) | rady, tipy. Strašilky jsou jedny z nejméně náročných mazlíčků vůbec. Jejich chov zvládne naprosto každý a jsou ideálním prvním zvířátkem i pro děti. Sungaya inexpectata je druh středně velké strašilky se dvěma obrovskými výhodami oproti jiným druhům; když se cítí ohroženy, nevylučují žádnou zapáchající tekutinu (jako to dělají např. strašilky ďábelské) a nejsou vybíravé, takže spořádají doslova cokoli, co jim nabídnete. Pokud i vy zvažujete pořízení této zajímavé strašilky, v následujícím článku se vám pokusím poradit, na co byste si měli dát pozor.

Co je potřeba

dozvíte se v následujících odstavcích

1. Výběh
Ideálním výběhem pro strašilku je tzv. „síťárko“. Jedná se o konstrukci ze dřeva nebo jiného materiálu, která je potažená po všech stranách jemnou síťovinou. Dá se pořídit v některých zverimexech, na internetu nebo pokud máte kutilského ducha, můžete ji snadno vyrobit i doma. Další možností je dobře odvětrané skleněné terárium nebo velký plastový box s minimálně jednou stranou ze síťoviny či jemné kovové mřížky.

Pak už výběh doplníme jen o pár větviček, po kterých strašilky polezou.

 

2. Péče o zvířátko

Chov strašilek je velmi jednoduchý, stačí jim poskytnout dostatek krmení a jednou až dvakrát denně je narosit, aby se napily. Sungaya inexpectata je taková „strašilčí popelnice“, takže jako krmení dobře poslouží větvičky ostružiníku, maliníku nebo růže šípkové, nepohrdne ani břečťanem. Méně ochotně přijme ale i listy salátu nebo mech. Větvičky měníme pokaždé, když strašilky zkonzumují veškeré listy nebo když rostlina uschne.

Největším nepřítelem strašilek je plíseň. Dejte si proto pozor, aby výběh byl dostatečně odvětraný a okamžitě odstraňte jakýkoli materiál, na kterém plíseň zpozorujete.

Větvičky ustřižené venku důkladně zkontrolujte. Může se stát, že si na listech přinesete domů ukrytého například pavouka, který by pro vaše strašilky znamenal katastrofu.

Pokud máte ve výběhu moc nízkou vlhkost, může se stát, že strašilky budou mít problémy se svlekem. To poznáte jednoduše tak, že na strašilce zůstal kus bílé kůže, nejčastěji na nožičkách a zadečku. Špatný svlek většinou stojí strašilku život. Proto pokud něco takového zpozorujete u jednoho jedince, roste výběh o něco častěji.

Do výběhu můžete dát sklenici s vodou, aby větvičky vydržely déle čerstvé. Pozor ale na velikost otvoru, aby do něj strašilky nespadly a neutopily se.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. 

Před pořízením strašilek si důkladně nastudujte i další články o jejich chovu a nebojte se kontaktovat chovatele v případě jakýchkoli dotazů.

 

 


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-na-chov-strasilek-sungaya-inexpectata-rady-tipy.html