hobbys.cz

Jak připravit cuketovo - zázvorovou marmeládu | recept

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak připravit cuketovo - zázvorovou marmeládu | recept. Cuketa patří mezi nejvděčnější a hodně oblíbenou zeleninu - je zdravá a dietní. Je vhodná k připravě mnoha pokrmů. Dá se i různě upravit konzervováním. Přináším recept na sladkou variantu. Tato marmeláda je zvláštní svou chutí, kterou jí dodává zázvor. Ten se v marmeládě rozleží a proto je lepší zavařeninu otevřít až po několika dnech.

Co je potřeba

  • 4 citrony ( nejlépe v bio kvalitě)
  • 2 kg oloupané cukety zbavené dužniny se semínky
  • 100 g očištěného zázvoru
  • 2 kg želírovacího cukru (2:1 nebo 3:1)

Krok 1

Citrony dobře omyjte horkou vodou. Kůru nastrouhejte na jemném struhadle a odložte stranou na později. Šťávu z nich vymačkejte do misky. Zázvor oloupejte a také nastrouhejte najemno.

Krok 2

Cuketu nakrájejte přibližně na centimetrové kostičky. Vložte do hrnce a přidejte 2 lžíce citronové šťávy. Poduste na mírném ohni dokud kostičky nezprůhlední, ale pozor, aby se nerozvařily na kaši. Přidejte cukr, zbytek šťávy, kůru z citronu a zázvor.

Krok 3

Míchejte do rozpuštění cukru. Vařte 15 minut za občasného míchání. Cuketa změkne a začne želírovat. Přelijte do horkých, důkladně umytých skleniček. Uzavřete a nechte vychladnout otočené víčkem dolů.

Recept je na osm skleniček o obsahu přibližně 300 ml.

 

Želírovací cukr se prodává v několika variantách. Doporučuji cukr 2:1 nebo 3:1, podle toho, jak sladké zavařeniny máte v oblibě. S cukrem 1:1  je marmeláda až příliš sladká. Želírovací cukr lze nahradit krupicovým cukrem promíchaným s citrusovým pektinem.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-pripravit-cuketovo-zazvorovou-marmeladu-recept.html