hobbys.cz

Dušené vepřové s mrkví a hráškem: Klasika, které se nikdy “nepřejíme”

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Pokrm lahodící patru i oku, takové hodnocení si zaslouží dušené vepřové s mrkví a hráškem. Měkké kousky šťavnaté vepřové plece, kořenitou mrkev a jemný mladý hrášek spojuje zahoustlá šťáva pikantně sladkokyselé chuti. Klasická česká kuchyně často doplňuje maso sladkokysele upravenou zeleninou, a vepřové s mrkví a hráškem je typickým příkladem, že je to kombinace šťastná. Mrkev s hráškem a vepřovým masem patří k tomu typu domácích jídel, kterých není nikdy dost – čerstvá je výtečná, ale ohřátá ještě lepší.

Co je potřeba

Suroviny na čtyři porce

  • 250 až 300 g vepřové plece bez kosti
  • 8 velkých mrkví
  • 2 velké nebo 4 malé cibule
  • 150 ml bujonu (nikoliv z kostky) nebo vody
  • Půl šálku hrášku (čerstvý, mražený, sterilovaný)
  • Sůl, cukr, ocet nebo citronová šťáva, případně mletý pepř
  • 60 g pravého nebo 80 g rostlinného másla
  • Na moučné máslo čajová lžička másla a dvě lžičky hladké mouky

Pracovní postup

Maso rychle opláchneme a nařežeme na drobné kousky. Snažíme se krájet přes vlákno – podle stavby svalu plece. Cibule oloupeme, opláchneme a nakrájíme nahrubo. V kastrolu s poklicí rozpustíme máslo, na něm trochu opečeme cibuli, přidáme maso a společně dál opékáme, aby mělo maso i cibule zlatou barvu. Stále mícháme. Pak osolíme, přidáme 150 ml domácího bujonu, který k těmto účelům například uchováváme v mrazáku. Když domácí vývar nemáme, přilijeme 150 ml vody.

Poznámka k průmyslovým “bujonům”:
Když vaříme pro děti a své blízké, průmyslové extrakty bychom neměli vůbec používat. Jednak znehodnotí přirozenou chuť kvalitních surovin. Ale především – stačí si přečíst složení kteréhokoliv produktu a netřeba dál vysvětlovat.
Kdo vaří jen sám pro sebe, je použití čehokoliv na jeho osobní volbě. Děti a druzí u stolu se však bránit nemohou, jsou zcela v rukách kuchaře.

Krok 1

Snížíme teplotu, kastrol zakryjeme poklicí a maso dusíme do poloměkka. To trvá asi 25 minut.

Krok 2

Mezitím očistíme mrkev, nakrájíme ji na kolečka.

Krok 3

Oloupeme brambory a dáme vařit.

Krok 4

Když je maso už téměř měkké (poznáme ochutnáním), přisypeme k němu mrkev. Je-li třeba, mírně podlijeme vodou, aby byly suroviny zpola ponořeny.

Krok 5

Přikryjeme poklicí, zvýšíme teplotu a asi osm až 10 minut zprudka povaříme.

Krok 6

Přisypeme hrášek, znovu krátce provaříme.

Moučné máslo

Použité máslo a cibule v základu by měly zajistit dostatečnou viskozitu šťávy. Kdyby ale byla příliš řídká, můžeme do lžičky másla důkladně zapracovat dvě lžičky hladké mouky, vytvořit kuličku, přidat do pokrmu a nechat provařit.

Dochucení korunuje dílo

Nastává nejdůležitější fáze, a to dochucení. Stáhneme plamen, aby pokrm nevystřikoval. Nejdřív ochutnáme šťávu, jestli je dostatečně slaná. Případně přisolíme. Teprve pak přidáme do mrkve asi půl lžíce pískového cukru a čtvrt lžíce octa nebo půl lžíce citronové šťávy. Důkladně rozmícháme, ochutnáme a „doladíme“ chuť. Měla by být plná – akorát slaná, jemně sladkokyselá.

Dušená mrkev s hráškem a vepřovým masem nejlépe chutná s bramborami. Klasikou jsou vařené, ale když si „dáme práci“ s opékanými nebo v troubě pečenými americkými bramborami, povýšíme „obyčejnou“ dušenou mrkev na pokrm téměř sváteční

Mohlo by vás zajímat


Zdroj: https://www.hobbys.cz/recepty/dusene-veprove-s-mrkvi-a-hraskem-klasika-ktere-se-nikdy-neprejime