hobbys.cz

Vepřové roštěnky? Raději dušené vepřové plátky

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Vepřové plátky připravené na způsob roštěnek, k tomu opečené brambory a obloha tvořená cibulí, hořčicí a trochou sterilovaného hrášku – to je pokrm jako vystřižený ze 70. a 80. let minulého století. A protože retro je stále v kursu, uděláme si malý gastronomický výlet proti proudu času. Není na tom nic špatného, bylo to velmi oblíbené sváteční jídlo. A ještě rada pro mladé dámy před svatbou: když tuto krmi předložíte svému nastávajícímu tchánovi, bude vás jednou provždycky chvalořečit. Jen nesmíte říkat, že to jsou vepřové roštěnky.

Co je potřeba

  • 1 kg vepřové plece
  • 250 g cibule
  • 120 g sádla
  • 50 g hladké mouky
  • Sůl, pepř

Recept na vepřové roštěnky je uživateli českého internetu velmi často vyhledáván. Svědčí o tom četnost zadání hesla do vyhledávače, ale pohříchu i množství receptů na roštěnky z vepřového masa, které jsou k nalezení.

);">Jak vybírat a nakupovat hovězí maso).

Roštěnky se připravují na mnoho způsobů: vídeňská roštěná, roštěná na paprice, na houbách… Asi nejpopulárnější je tak zvaná přírodní roštěná, obvykle podávaná s rýží nebo s opečeným bramborem. A právě její typické chuti chtějí nejspíš dosáhnout ti, kteří vyhledávají recept na vepřové roštěnky.

Proč se žádají „vepřové roštěnky“?

  • Některé hospodyňky se výběru hovězího masa trochu obávají

  • Vepřového je na trhu víc
  • Vepřové maso je mnohem levnější než hovězí
  • Vepřové potřebuje k tepelné úpravě polovinu času
  • Přes veškerou současnou záplavu „vaření“ v médiích chybí osvěta ve správné gastronomické terminologii, nebo je její užívání i v médiích někdy postaveno na hlavu (viz televizní Svíčková z kuřete Ládi Hrušky).

Prostě, ale přesně

Na cti vůbec nic neztratíme, když si z populární přírodní roštěné vybereme jen její označení. Termín přírodní je sice takový obyčejný, ale v kuchařině přesný. Znamená, že se maso připravuje bez dalších surovin, kořeněno pouze tak, aby vynikla jeho přirozená chuť – tedy solí a pepřem. To je také jediné koření, které použijeme v našem retro receptu.

Na přírodní plátky se dobře hodí vepřová plec nebo krkovice (kotletu nebo kýtu raději použijeme k minutkovým úpravám). Kus masa vcelku nejdřív dobře prohlédneme, abychom poznali, jak vedou vlákna. Pak – důsledně přes vlákno – nakrájíme řízky. Přes vlákno i za cenu toho, že budou plátky menší. Z obou stran je naklepeme, okraje na několika místech po obvodu nařízneme, aby se plátky nekroutily. Plátky z obou stran osolíme a lehce opepříme.

Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno. Rozpustíme sádlo a cibuli na něm smažíme do sytě zlaté barvy.

Pak přidáme plátky a zprudka z obou stran opečeme. Když jich bude na plochu víc než je plocha kastrolu, opékáme je postupně a opečené skládáme na sebe – opékání je rychlé, tak to ničemu nevadí. Pak plátky rovnoměrně rozložíme, podlijeme vodou, aby byly jen zpola ponořeny, přikryjeme poklicí, snížíme teplotu a dusíme do měkka (asi 40 minut).

Aby měla omáčka správný „břink“

Měkké vepřové plátky vybereme na pracovní talíř. Pod kastrolem zvýšíme teplotu a zredukujeme tekutinu, až na dně zbyde jen cibule a tuk. Zaprášíme moukou. Stále mícháme, aby se směs mouky cibule a masového výpeku co nejvíc osmažila.

Je žádoucí, aby se mouka přichytávala ke dnu, ale jakmile se utvoří vrstva, dřevěnou vařečkou ji odděluje. Právě tak vařečkou stíráme hnědou vrstvu, která se přichycuje na boky kastrolu. Chce to trpělivost, ale právě tento proces „vysmažení“ na tuk je pro chuť budoucí omáčky klíčový. Pak bude mít omáčka onen typický „roštěnkový břink“.

Až dosáhneme stupně, že se opět odděluje tuk od hmoty, je to nezbytně nutný stav, ale ještě chvíli pilně mícháme. Pak zalijeme třemi decilitry vody a za stálého míchání(nebo ještě lépe prošlehávání metlou) provaříme, aby v omáčce nebyly hrudky. Ochutnáme, případně dosolíme a přidáme trochu pepře. Určitě je výtečná – a bez berličky nějaké kostky dochucovadla. Plátky masa vrátíme do omáčky.

Retro přílohy

Na kraj talíře dáme kopeček plnotučné hořčice, na půlkolečka tence rozkrájenou polovinu menší cibule a lžíci sterilovaného hrášku (zelí na obrázku je anachronismus, za „socíku“ se nedávalo).

Přírodní vepřové plátky à la roštěná můžeme podávat s jakoukoliv oblíbenou přílohou.

Vepřová krkovička na zázvoru na stránce Staročeskérecepty.cz

Vepřové roštěnky od bloggerky Jitule na stránce Jitulčiny recepty

Výhodou přírodního způsobu přípravy je, že když nám plátky s omáčkou zbudou, můžeme k nim před dalším podáváním cokoliv přidat: hořčici, kyselou okurku, vařené vajíčko; podušené houby; zázvor a česnek; podušenou zeleninu. Proto je výhodné udělat přírodní látky z většího množství masa, než se spotřebuje. Máme „strejčka“ na další den.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/recepty/veprove-rostenky-radeji-dusene-veprove-platky