hobbys.cz

Horké ovocné čaje a další nápoje: Tekutiny potřebujeme i v zimě

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Zatímco v létě se ve všech pádech skloňuje heslo „pitný režim“ a příruční petka s nápojem už málem povýšila na módní doplněk, v zimě se o potřebě přijímat tekutiny tak nějak nemluví. Jenže pít je nutno i v chladném čase, kdy žízeň nepociťujeme. Nedostatek tekutin tělo ohlásí třeba bolestí hlavy nebo zvýšenou únavou. Abychom i v zimě dostatečně pili, připravíme si nápoje, které budou lákat nejen chutí, ale i svým prospěšným složením.

Krok 1

Zrádná zimní dehydratace

Hlava jako střep, únava, stálé posmrkávání. Příznaky něčeho, co v duchu doby označujeme sníženou imunitou. Když však uděláme denní inventuru přijatých tekutin, uvědomíme si, že jsme kromě ranní a odpoledního kávy vypili už jen dva doušky vody na zapití růžové tablety. V zimě velmi často pijeme méně, než je přirozený výdej tekutin, a to se vymstí. Není to jen bolest hlavy a stálá únava.

  • Suchý vzduch ústředního topení doma i v práci vysouší naše sliznice. Jejich podráždění nutí k stálému pokašlávání.
  • Mikroskopickými prasklinami v nosní výstelce vnikají snadno do těla choroboplodné částice, se kterými by si jinak nos přirozeně poradil.

„Mám sníženou imunitu,“ prohlásíme, protože to do nás valí všechny sdělovací prostředky. Když ale tuto hotovou „auto diagnózu“ oznámíme svému lékaři, mimo jiné se nás zeptá: „A pijete dost po celý den?“

Krok 2

Nechme se zlákat dobrými nápoji

Abychom i v zimě dost pili, měly by nápoje být lákavé. Není zanedbatelné ani naše vědomí, že pitím tělu pomáháme i jinak než jen dodávkou tekutin. Proto si připravíme chutné nápoje ze samých zdravých přísad. A bez éček.

Krok 3

Zázvorový čaj

Horký nápoj z čerstvého zázvoru s citronem není třeba představovat. Tak jen připomeneme, že stejné účinky jako čerstvý zázvor má i mletý sušený. Ostatně před stovkami let léčitelé ani jiný k dispozici neměli, a s úspěchem sušený zázvor používali.

Krok 4

Kurkumový čaj

Koření, lék i kosmetický prostředek. Seznam příznivých účinků kurkumy je rozsáhlý, proto jen vyjímáme: zvyšuje odolnost organismu, detoxikuje, ničí bakterie, posiluje srdce a čistí játra, pomáhá při gynekologických nemocech, snižuje cholesterol, mírní deprese, zmírňuje bolesti, je silným antioxidantem a antiseptikem. Také prý omlazuje a oživuje mozkovou činnost. V litru vody povaříme asi 10 minut lžičku kurkumy, čtvrt lžičky skořice a čtyři hřebíčky. Necháme ještě asi 10 minut odstát a scedíme do konve. Pro vitamin C přidáme citron. Pijeme tak, a nebo osladíme medem.

Krok 5

Fenyklový čaj s pomerančem

Fenykl má příznivé účinky na zažívání, ale rovněž je účinný při kašli. Má ovšem typickou chuť a vůni, která se rychle „přepije“. Osvěživý a zdravý nápoj připravíme, když v půl litru vody vaříme 10 minut vrchovatou polévkovou lžíci fenyklu s trochou mleté skořice. Mezitím vymačkáme pomeranč, dužninu vyškrábeme do konve, do níž přecedíme odvar z koření. Vřelou vodou doplníme na litr. Necháme asi deset minut zchladnout a pak přilijeme vymačkanou pomerančovou šťávu. Sladit není třeba. Je to i dobrý způsob, jak zužitkovat pomeranče, které mnohde přebývají – babičky stále kupují, ale vnoučata je nechtějí jíst. Stejné účinky a podobnou chuť jako fenykl má i anýz.

Krok 6

Jablečný čaj

Už naše prabáby sušily na podzim všechny okrájené jablečné slupky, aby bylo v zimě na čaj. Nevedla je k tomu jen šetrnost. Čaj z jablečných slupek je velmi lahodný. A protože jablečné slupky obsahují množství pektinu, je i zdraví prospívající (pektin působí podobně jako vláknina). Jestliže jsme na podzim nenasušili, můžeme vyvařit i slupky čerstvé – na litr vody asi ze dvou tří jablek. Vaříme 10 minut. Jablečný čaj má pěknou barvu, vůni báječnou chuť. Uvolněné pektiny se projevují mírnou viskozitou – čaj je lehce zahoustlý. Sladit není třeba.

Krok 7

„Horké ovoce“ z vlastních zásob

Nekonečnou inspirací pro přípravu oblíbených nápojů v restauracích prodávaných jako „horká + název ovoce“ nebo „pečený čaj“ se pro nás může stát sklep plný marmelád. Víc v článku Jak využít starší zavařeniny.

Ještě širší pole působnosti máme v zásobách kompotů. Bývají to nejčastěji ty, které jsme připravili v náhlém rozmaru podle nějakého „úžasného“ receptu od kamarádky, a které nám všichni pochválili, ale nikdo nechce jíst. Přidáme vodu, rozmixujeme a přecedíme, a nebo propasírujeme, zahřejeme na 80 stupňů, dochutíme čerstvou citrusovou šťávu a máme vlastní „horké ovoce“ bez přídavků chemie.

Typickým odmítaným kompotem často bývá arónie a jeřabina (příliš „tvrdé“), lesní malina, ostružina a rybíz (vadí jadérka), kořeněné hrušky („takhle hruška nechutná“), žlutá mirabelka („kyselé a hořké“)… Proměněny v nápoj najdou i nejodvážnější experimenty uplatnění.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/dum-a-byt/horke-ovocne-caje-a-dalsi-napoje-tekutiny-potrebujeme-i-v-zime