hobbys.cz

Domácí sekaná z kuřete: Za málo peněz hodně muziky

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Sekanou z kuřete nenajdeme ve starých českých kuchařkách. Vysvětlení je prosté – kuře dřív byla vzácnost a udělat z něj sekanou by bylo škoda. V současné době patří naopak kuřecí maso k nejlevnějším druhům masa, a tak konečně můžeme doslova naplňovat někdejší propagační slogan „Kuře stokrát jinak“. Kuřecí sekaná je vděčný výrobek – najde uplatnění v teplé i studené kuchyni, poslouží k pestrosti doma připravovaných svačin. Nezanedbatelná je také její výrobní cena a fakt, že v domácí sekané budeme konzumovat jen to, co do ní sami dáme.

V dobách, kdy bylo kuře vzácností, se jako sekaná zpracovávalo někdy tuhé maso vysloužilých nosnic, a nebo – mnohem častěji – maso králičí. Ale i v případě králíka se do sekané zpracovávaly starší kusy, které mají tužší maso. Kuřecí sekaná se připravuje obdobě jako ze slepice, králíka nebo zajíce.

Když máme celé kuře, využijeme na sekanou maso ze stehen, kůže a ořezy (prsa vyřízneme a připravíme jinak). Na internetu jsou sice k dohledání „domácí“  recepty, v nichž se na kuřecí sekanou doporučují kuřecí prsa, ale to je poněkud kontraproduktivní.  Z nejkvalitnějšího čistého prsního masa bychom zhotovili výrobek „nižšího řádu“. Naopak – sekaná je produkt, kterým zhodnotíme kousky masa méně kvalitního. Do kuřecí sekané semeleme i kůže – jednak dojdou využití, jednak kolagen v nich obsažený kuřecí maso v sekané zpevní. A jestli lze věřit i tomu, že zkonzumovaný kolagen posiluje vývoj našich vaziv a chrupavek, učiníme i něco pozitivního pro své zdraví.

Dvě nohy nakrmí regiment

Na kuřecí sekanou se také dobře hodí stehna prodávaná pod označením kuřecí čtvrtky. Někdy jsou tak velká, že stačí dvě do kilogramu. Teoreticky máme masa dost, ale když je ke stolu třeba šest strávníků, a nebo chceme maso využít na víc než jedno jídlo, těžko se takové obří stehno spravedlivě porcuje. Přitom dvě velká kuřecí stehna postačí na výrobu dvou „nohavic“ kuřecí sekané. Jednu sníme k obědu, druhá se spotřebuje za studena. 

Kuřecí sekaná: Recept a pracovní postup

Kuře vykostíme, a protože budeme dál maso mlet, nezáleží na tom, abychom měli celý plát masa, stačí odřezávat po kouskách.  Kosti dáme do hrnce s vodou – bude z nich dobrý základ polévky.Maso a kůže pomeleme na masovém strojku, případně použijeme nějaký přístroj, který k mletí masa používáme. K namletému masu přidáme jedno nebo vejce a rozptýlíme je v masu. V této fázi jsme se dostali na rozcestí, je několik možností, jak dál pokračovat.

 

K obědu i večeři, do kaiserky i sendviče

Upečenou kuřecí sekanou podáváme se šťouchanými bramborami, bramborovou kašídýňovou kaší. Někde je zvykem dávat k sekané pečeni vařené brambory a zelí. Studenou sekanou jíme s chlebem a pochutinami podle zvyku.

Dalším způsobem je rozkrojit domácí nebo koupené bulky či kaiserky a dochutit na způsob různých burgerů. To mají rády hlavně děti a mládež, a my máme postaráno o pár školních svačin, protože pečená sekaná v lednici několik dní vydrží. Řezy studené kuřecí sekané jsou také velmi chutnou náplní do sendvičů zapečených v kontaktních „sendvičovačích“.

Sekaná z mletého masa | recept Kluci v akci


Zdroj: https://www.hobbys.cz/recepty/domaci-sekana-z-kurete-za-malo-penez-hodne-muziky