hobbys.cz

Prostřeno! Vendula vsadila na špekové pralinky, hráškový krém, pečenou panenku a carpaccio

Složitost: Složité
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Prostřeno! a utkání o 50 tisíc korun pokračuje. Tento týden druhá hostitelka v pořadí pozvala televizní diváky a účastníky pořadu Prostřeno! do Blanska. Svobodná Vendula Rechová si své recepty dovezla ze zahraničí, kde pět let pracovala jako servírka. A protože má průpravu ze střední školy gastronomie a hotelnictví, má se Prostřeno! na co těšit. Jak ale Vendula prozradila, hraje spíše na efekt, protože vařit údajně neumí. „Pokud vyhraju, potěší mne to, ale spíš to byl takový hec,“ říká Vendula. Překvapí?

Díl Prostřeno! Prima TV: Úterý 16. 9. 2014
Hostitelka: Vendula
Kraj: Jihomoravský
Úkol týdne: Tento týden je ve znamení míchaných nápojů. Připravte pro své hosty vitaminovou bombu – pravý fresh džus z citrusových plodů.
Účastníci Prostřeno!: Helena, Vendula, Pavla, Lucie, Jan

Menu od Venduly:

  1. Špekové pralinky plněné kozím sýrem na listech z červené řepy
  2. Hráškový krém s čerstvou mátou dozdobený křepelčími vajíčky
  3. Pečená panenka obalená v listech kapusty a tymiánové brambory
  4. Ananasové carpaccio s citrónovou zmrzlinou a bazalkovo-mátovým přelivem

Špekové pralinky plněné kozím sýrem na listech z červené řepy

Recept Vendula okoukala v Itálii, kde pracovala v hotelu. „Bude to jednoduché. Protože tady mám schwarzwaldskou šunku, tak si kozí sýr zabalím do toho špeku. V předkrmu jsem použila ale místo špeku schwarzwaldskou šunku, protože to je lepší varianta,“ doufá Vendula, že hostům bude chutnat. Před podáváním této speciality „špekové“ pralinky obalené šunkou a plněné kozím sýrem orestuje na pánvi. Položí na listy z červené řepy, pak pokape troškou olivového oleje, vinným octem, dochutí pepřem a solí. Dozdobeno sedmikráskami a servírováno opravdu stylově.

Hráškový krém s čerstvou mátou dozdobený křepelčími vajíčky

Hostitelka si při přípravě hráškového krému pomůže vývarem z kostky. Přesto si ale polévku účastníci pořadu Prostřeno! velice pochvalovali. Dokonce ani nepoznali, že v něm byl místo vývaru bujón. Jak polévku pro pořad Prostřeno! uvařila?

Nejprve si Vendula z másla a mouky udělal jíšku. Do polévky přidala hrášek a čerstvou mátu, povařila a rozmixovala. Do krému na talířích nakonec dala i křepelčí vajíčka udělané na volské oko. „Křepelčí vajíčka jsem si vybrala z toho důvodu, že mi k polívce ladí. A jsou takový roztomilý, já jsem na tu designovku, takže snad se bude ta polívka líbit. Teda i chutnat,“ dodává Vendula s nadsázkou. K hráškovému krému podávala strávníkům typický tyrolský chléb.

Pečená panenka obalená v listech kapusty a tymiánové brambory

Panenku naložila předem do olivového oleje, kapustu krátce povařila v horké vodě. Rychle si připravila ozdobu k hlavnímu chodu, kterou se naučila ve Švýcarsku – těsto ze žloutků, hořčice a mouky. Jako přílohu zvolila tymiánové brambory, které stylově vytvaruje do hříbečků. „To jsem okoukala v televizi, v německém pořadu Prostřeno!“ prozrazuje Vendula zdroj své inspirace.

Recept na vepřovou panenku:

Vepřová panenka:
1 kg vepřové panenky
1 kapusta
olej
pepř a sůl

Balsamico omáčka:
2 PL medu
50 ml octa balsamico
150 ml červeného vína
2 šalotky
ořech másla

Tymiánové brambory:
1 kg brambor
čerstvý tymián
pepř
máslo
sůl

Listy kapusty povaříme 5 minut a zchladíme. Vepřovou panenku opláchneme ve studené vodě, opepříme, osolíme a nakrájíme pro 5 porcí. Zprudka opečeme na pánvi, zabalíme za pomoci provázku do listů z kapusty a restujeme dalších 20 minut. Tymiánové brambory se připrav snadno. Brambory uvaříme a pak do nich vmícháme tymián s máslem. A nakonec omáčka k panence bude z výpeku. Orestujeme šalotku, nalijeme 150 ml vína, med, balsamico a uvaříme.

Ananasové carpaccio s citrónovou zmrzlinou a bazalkovo-mátovým přelivem

„Carpaccio znamená, že je to opravdu nakrájené na jemné plátky. A je jedno, zda je to maso nebo carpaccio z cukety,“ osvětluje Vendula pro většinu z nás neznámý gastronomický výraz. „Na domácí jsem neměla dost času, tak jsem radši zvolila kupovanou.“ Přeliv dezertu připraví z třtinového sirupu, máty a bazalky. Pochutnají si na osvěžujícím dezertu i soutěží v pořadu Prostřeno? Vypadá to, že dezert chutnal, ale Pavla vytkla, že zmrzlina nebyla domácí.

Zábava: Hádání, odkud pochází klobouky v penzionu.

Hodnocení menu od Venduly:

Lucie (čtvrtek): 7 bodů
Helena (pondělí): 4 body
Pavla (středa): 6 bodů
Jan (pátek): 9 bodů
Podtrženo, sečteno: Vendula si vyvařila celkem 26 bodů. Dobrý výsledek, ale na vítězství stačit nebude.

Zajímavost: V závěru dílu soutěžící vyslali do nebe lampión. I když první shořel, hostitelka měla přichystaný záložní.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/recepty/prostreno-vendula-vsadila-na-spekove-pralinky-hraskovy-krem-pecenou-panenku-a-carpaccio