Přejít k hlavnímu obsahu

Vybíráme klec pro morče a vybavení. Jak na to?

Vybíráme klec pro morče a vybavení. Jak na to?

Možná jste se rozhodli pořídit si domů morče domácí. Je dobrým společníkem a ideálním domácím mazlíčkem pro děti. Než si morče přineseme ze zverimexu nebo od chovatele domů, zajistíme zvířeti vhodné ubytování. Výběr klece pro morče a nezbytného vybavení má i v tomto případě jistá pravidla. Klec morčeti vybíráme dostatečně velkou a nejlépe s plastovým odnímatelným dnem pro snadnou údržbu.

Co je potřeba

Při výběru klece pro morče a zvažování její velikosti je dobré počítat s nezbytným vybavením, které komfort v kleci může umenšit. Budeme potřebovat:

  • Domeček, nejlépe ze dřeva, který se stane útočištěm zvířete.
  • Napáječku na vodu, vybíráme větší než pro křečky.
  • Misku na krmení, větší, těžší, keramickou, morčata jsou velkými jedlíky.
  • Jesličky nebo držák na seno, které tvoří hlavní složku potravy.
  • Rohové WC z plastu, pokud morče vedeme k hygieně.
  • Hračky a prolézačky, pro radost a aktivitu hlodavce.

Ke spokojenému a zdravému životu morčete zajistíme zvířeti takovou ubikaci, která nabízí dostatek prostoru. Klec pro jedno morče by mělo mít rozměry nejméně 80×50 cm a výšku alespoň 40 cm. Čím je klec pro morče větší, tím lépe, protože čtyřnohému příteli zajistíme i dostatečný výběh.

Klec pro morče by měla být hlavně praktická. Nejen pro zvíře, ale i pro nás jako chovatele. Prohlédneme proto, jakým způsobem lze otevírat dvířka a jak vysoké je dno klece. Vybíráme klec nejlépe s odnímatelným a vysokým plastovým dnem. Jednak proto, že vyšší dno zabraňuje vyhazování podestýlky z klece, a jednak proto, že plast se dobře čistí.

Na rozdíl od plastového boxu, jehož horní část je tvořena plastovým průhledným poklopem, nebo skleněných ubikací, klec pro morče nabízí kromě snadné přenosnosti lepší přísun čerstvého vzduchu a větrání a jednodušší čištění. Morče je zvídavé, tlapkami se také může opírat o klec a koukat, co se doma děje.

Vyhneme se raději výběru takového bydlení pro morče, které má drátěnou podlahu. Chůze po drátěné podlaze může morčeti způsobit stav nazývaný Bumblefoot, tedy zánětlivou reakci způsobenou kombinací otlačenin, moči a výkalů.

Podíváme se na rozestup drátů, aby se morče případně otvorem neprotáhlo nebo hlava zvířete neuvízla v otvoru.

Rozmysleme se, kam klec umístíme, a zda máme pro ni dostatečný prostor. Aby zvíře netrpělo, měla by klec být umístěna na světlém místě, ale nikoliv v průvanu, blízkosti radiátorů nebo v přetopené místnosti. Morče je na průvan citlivé, onemocní a uhyne. Přetopená místnost nebo blízkost topení v zimě vede k dehydrataci zvířete a pelichání. Nedoporučujeme klec umisťovat do ložnice. Morče je v noci aktivní a nenechá vás pořádně vyspat.

Středně velkou klec pořídíme přibližně za 800 korun. Není nezbytností, ale určitě to později oceníte, pokud klec má úchyty nebo madla, za které lze chytnout a ubikaci přemisťovat. Toto praktické řešení se vyplatí hlavně u větších a těžších klecí.

Až klec pro morče přineseme domů, opláchneme ji teplou vodou.

A až morče ubytujeme, nezapomeňme zajistit podestýlku, krmení obohacené o vitamin C, kousek zeleniny a přísun čerstvé vody.

Autor: hobbys.cz
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články